Jana Shemesh – Kľúč k minulosti
V júli tohto roku (2014) sa na pulty kníhkupectiev dostalo voľné pokračovanie románu Dobrá krajina (2013) s názvom Kľúč k minulosti, ktorého autorkou je Jana Shemesh, Slovenka žijúca so svojou rodinou v Izraeli, odkiaľ prispieva do slovenských médií. Podarilo sa jej vytvoriť reálny román bez zbytočných retardujúcich opisov a odbočení.Kniha prinášapútavý príbeh, ktorý zaujme čitateľov rôznych vekových kategórií, a autorkin dynamický rozprávačský štýl im určite nedovolí ani na okamih nudiť sa.
„Kľúč k minulosti má na rozdiel od Dobrej krajiny reálnejší základ. Príbeh Inbalinho otca a jeho života v Bielorusku som postavila do istej miery na základe rozprávania mojich známych, ktorí imigrovali do Izraela po rozpade Sovietskeho zväzu. Takisto niektoré reálie zo života irackých židov poznám z príbehov môjho svokra," povedala autorka.
Jana Shemesh názov knihy nevybrala len náhodne, pretože predznamenáva základnú tému deja. Kľúč k minulosti postupne rozpletá zamotané osudy viacerých rodín v odlišných častiach sveta a v odlišných režimoch. Na prvý pohľad čitateľa zaujme predovšetkým autorkin nezvyčajný štýl písania, ktorý dosahuje nielen prelínaním časových a geografických pásiem, ale predovšetkým dynamickým striedaním životných príbehov šiestich postáv.Na prvý pohľad nezvyčajné spájanie a prelínanie jedného s druhým však vôbec nepôsobí chaoticky.Svoje miesto v knihe si nájde aj vynikajúce vyobrazenie duševného sveta postáv.
„Strácam pamäť. Veľa vecí si neviem vybaviť. A mnohé si ani nechcem vybaviť. Hovorí sa, že pamäť je milosrdná. A ja milosrdenstvo potrebujem. Zo všetkého najviac. Môj život nebol dobrý. Sama si za to môžem. Ani život mojich detí nebol dobrý. Aj za to som vinná. Náš život bol peklo. Moje nešťastie sa začalo, keď sme nastúpili na tú loď do Palestíny. [...] Niekedy si myslím, že sme radšej mohli zostať v Nemecku. Viem, ako by sme skončili. Ale aspoň by sme zomreli spolu. Aspoň by som nemusela cítiť tú obrovskú vinu. Za to, že som prežila. Že som bola silnejšia ako oni. Aspoň by som nemusela žiť taký skurvený život."
Deti pátrajú po rodičoch, snažia sa pochopiť ich rozhodnutia a voľby,ktoré ovplyvnili ich ďalšie životy.Mordechai aj vďaka svojmu ťažkému osudu pochopí, kto je jeho skutočná rodina, kam patrí. Večnekalkulujúca Dinasa nechce vzdať svojho pohodlného života. Celý život bola presvedčená, že ona je otcovo dievčatko, má právo na taký život, lebo je prvorodená.Žiadne vrecká však nie sú bezodné. Čo sa stane, ak sa peniaze pomaly míňajú? Inbal odhalí krutú pravdu o svojom otcovi, ktorý spadne z jej piedestálu, ktorý mu roky vo svojich očiach sama budovala. Dokáže mu odpustiť? Nájdu k sebe cestu?
V knihe je zobrazený silný príbeh, kde je spoznanie pravdy o rodinnej histórii bolestivé, ale má aj liečivý účinok a poskytuje šancu, že aspoň niektoré omyly a škody sa dajú do istej miery napraviť.
„Čo čakal? Že sa mu jeho dospelý syn, ktorý sa aj pre jeho nezáujem s matkou len ťažko pretĺkal, vrhne okolo krku? Že mu odpustí a bude sa tváriť, že všetky tie stratené roky sa dajú vynahradiť?"
Iné sú, naopak, už nenapraviteľné, a hoci sa stali pred rokmi, stále sa vynárajú a mátajú, pretože hriechy vždy nesú so sebou svojich vinníkov a taktiež obete.
„Oskar veľmi zostarol. Akoby sa zosypal. Dobehla ho minulosť. Každého dobehne."
Informácie o knihe
Jazyk: SK
Vydavateľ: IKAR
Rok vydania: 2014
Počet strán: 256
Naše hodnotenie
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!