Gayle Formanová: Zostaň so mnou
Nájsť dôvod zostať
Zostaň so mnou – nie, nebude reč o pesničke od slovenskej kapely Tublatanky, aj keď jej nápev „zostaň so mnou, pre mňa si tá, ktorej sa žiadna nevyrovná, aj keď už máme za sebou zopár šedivých dní“, by vcelku dobre vystihoval obsahovú náplň knihy Gayle Formanovej, ktorá sa snaží ponúknuť niečo „iné“ v púšťach young adult literatúry.
V hlavnej úlohe sa nám predstaví sedemnásťročná Mia, talentovaná violončelistka, introvertka so sklonom pochybovať o svojom mieste či už v spoločnosti alebo v jej samotnej rodine (bod číslo jedna YA literatúry splnený). Dievča so sklonom k pocitu odcudzenosti má/nemá všetko. Na jednej strane sa nám tu projektuje jej rodina s extra „cool“ nádychom, mama, otec aj sedemročný brat Teddy zbožňujú rockovú hudbu, no na druhej strane je Mia ich presným opakom (miluje klasickú hudbu). Do jej života, pozostávajúceho z neustáleho nacvičovania skladieb a zo stretávok s najlepšou kamarátkou Kim, vstúpi (ako inak) mužský element menom Adam, ich vzťah však nie je ideálny (bod číslo dva splnený). Námet dobrý, no aby toho nebolo málo (a aby sa dodal príbehu „hlbokomyšlienkový“ nádych), autorka z Mie urobí poltergeista, no o tom neskôr.
Postavy na objednávku
Ako bolo už vyššie spomenuté, rodina (ale aj blízki priatelia rodiny), Mia i Adam sú istým spôsobom extrémne štylizovaní. Znamená to, že sa tu kladie do opozície nielen vzťah Mie a mamy, otca, brata (viď štýlové hudobné preferencie postáv), ale aj hlavnej protagonistky a jej priateľa Adama (rušný život mladého „rockera“ kontra jednotvárnosť Miinho štúdia a komorného hrania na violončele). Všetko je to usporiadané tak, aby jednoznačne, viditeľne a jasne dochádzalo k určitému názorovému či osobnostnému konfliktu, čo by v samotnej podstate nebolo vôbec na škodu, no v celkovom vyznení knihy to vyzerá skôr ako splnenie „šablóny žánru“ (bod číslo tri splnený). Napriek tomu, že sa prostredníctvom Mie retrospektívne dozvedáme o drobných detailoch a kľúčových situáciách v živote jej rodičov, ktoré znamenajú výstavbový materiál ich charakteristík, počas celého čítania textu vám je v podstate jedno, že dané postavy zomreli (napriek tomu, že ich v podstate poznáte).
O emóciách bez emócií
V hlavnej línii príbehu je predkladaná základná téza: Mia s rodičmi a bratom havarujú, Mia je v kóme a ostatní členovia zahynú (aj tu nechýba štylizácia – obraz rozplešteného mozgu na asfaltke sprevádzaný Beethovenovou symfóniu fakt „stojí zato“). Protagonistka sa preberá mimo svojho tela a má sa rozhodnúť, či sa preberie z kómy a bude ďalej žiť, poprípade či „odíde“. Citové vydieranie ako v Greenovej knihe Na vine sú hviezdy je tu zaručené. Avšak pokiaľ sa čitateľ povznesie nad tento autorkou stanovený pátos, postrehne, že skutočne ide o knihu bez emócií. Áno, sme oboznámení s hlavnými charaktermi, poznáme ich motivácie, históriu, ba dokonca aj ich pocity. A práve priamočiare, do očí bijúce popísanie emócií je dôvodom, prečo text „nežije“. Vyznieva sterilne, sucho, neúprimne a bez väčšej fantázie.
Pred láskou aj tak neutečieš
Napriek všetkým uvedeným výhradám má Zostaň so mnou vcelku zaujímavé vyústenie. Reminiscencie na vlastnú minulosť dopomáhajú ku konečnému nachádzaniu Miinho miesta v rodine a spoločnosti, no to nie je hlavným dôvodom, prečo sa protagonistka rozhodne tak, ako sa rozhodne. Kľúčovým pojmom je láska, no otázne je aká a ku komu/čomu. Je to láska alebo lepšie povedané vášeň k hudbe, ktorá doslova „napĺňa“ Miu životom. Nie patetická láska k chlapcovi (nasľubujúc hory-doly pri jej smrteľnej posteli, no počas ich vzťahu po kompromise ani nepípol!). Síce sa môže zdať záver knihy práve týmto vyústením „zrezaný“, no na druhej strane ponúka príjemnú menšiu zmenu (nerozvádza, čo nasledovalo ďalej).
Záver
Zostaň so mnou okrem „zrezaného“ záveru a iného ponímania lásky neponúka na poli YA literatúry viac ako držanie sa šablóny, či už ide o postavy a krikľavé rozdiely medzi nimi, tému hľadania svojho miesta v spoločnosti/rodine či definovania samého seba v tínedžerskom veku. K emočnej „horskej dráhe“ môže u mladších čitateliek (úprimne, chlapci uprednostnia asi niečo iné ako dievčenského poltergeista) dochádzať, no pre skúsenejších čitateľov nie je určite tento titul „povinnou jazdou“.
Informácie o knihe
Jazyk: SK
Vydavateľ: IKAR
Rok vydania: 2014
Počet strán: 176
Naše hodnotenie
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!