Jamie McGuireová – Proroctvo
Nebo-peklo...
V dosť krátkom časovom rozpätí nám vydavateľstvo YOLI ponúka druhú časť fantasy trilógie z mesta Providence, Proroctvo. Poďme sa pozrieť, ako autorka Jamie McGuireová zápasila s textom a celým príbehom tentoraz...
Ak ste nečítali prvú časť tejto série, pravdepodobne sa ťažšie dostanete do deja, napriek mnohým autorkiným náznakom, načrtávajúcim dianie predchádzajúcej časti. Opäť tu máme zaľúbený párik, čerstvých snúbencov, Ninu a Jareda, ktorým nepraje nebo ani peklo. Prvý problém, ktorý musia „naši osudom stíhaní milenci“ riešiť, sú Ninine nočné mory. Každú noc ju trápi zlý sen, v ktorom sa odohrá vražda jej otca. Na dobrej nálade jej nepridá ani odlet Ryana do bojovej jednotky v Afganistane, pretože sa viní za jeho odchod a keďže Claire (Jaredova sestra) je Ryanov anjel strážny, v ohrození života je spolu s ním. Skutočne by ma zaujímalo, či autorku za ten Afganistan podplatila americká vláda, alebo to môžeme dávať za vinu jej fantázii...A to myslíte vážne, listy z Afganistanu? Akože sama som fanúšik listovej korešpondencie, ale toto bolo už aj na mňa málo pravdepodobné. Dali by sa nájsť aj ďalšie autorkine „nedotiahnutosti“.
Nový konflikt nastáva vtedy, keď sa Claire rozhodne vysvetliť svoju existenciu Ryanovi, teda vlastnému talehovi. Jared je však proti tomu, pretože Claire nepodnecuje k tomuto činu láska, ako v prípade jeho rozhodnutia, týkajúce sa Niny.
Aj bežného čitateľa môže zaraziť rýchle tempo knihy. Kým Prozreteľnosť sa odohrávala v priebehu jedného školského roka, druhá časť predstavuje takmer dva školské roky. V podstate je pol rok „odbavený" iba pár odsekmi. Prečo to tak asi je? Autorka sa rozhodla natesnať celé Ninino štúdium do trilógie, pravdepodobne aj s úspešným slávnostným ukončením v záverečnej časti. A aby si udržala čitateľov až do poslednej časti, bude sa konať aj svadba. No nemali by sme predbiehať udalosti.
V knihe sa nachádzajú podobné problémy ako v prvej časti. Teda nesúdržnosť, „vykrádačstvo“ najhrubšieho zrna, nevyhranenosť, nepremyslenosť... A Nina ako potomok biblických obrov? Svätá matka, ktorá porodí druhého spasiteľa? Ani som nevedela, ako som trafila do čierneho v recenzii o Prozreteľnosti, keď som spomínala Da Vinciho kód...Ale nechcem tu nikomu vnucovať vlastný názor, najlepšie je, utvoriť si svoj postoj na konkrétne dielo.
Autorka mohla venovať viac priestoru Nininým stavom spôsobených nespavosťou, z ktorých by bolo cítiť napätie a zúfalstvo postáv a tak načrtnúť aspoň akú-takú psychologizáciu. Nina je v podstate stále rozmaznané decko, ktoré si robí, čo chce (to je teda prototyp Vyvolenej, skutočne!) Jared pán dokonalý, Claire racionálne založená (s jednou podstatnou odchýľkou). Nový rozmer nadobúdajú postavy Kim a Ryana, čo môžeme hodnotiť ako pozitívum. Celým dielom sa tiahnu akési reálne prvky, ktoré majú evokovať skutočnosť – Ryanov odchod do Afganistanu, vybuchnutý Jaredov byt, Ryanovo zranenie, Ninino riadenie spoločnosti Titan Shipping... no čitateľa len mätú, pretože autorka medzi reálnym a fantasy svetom nenachádza vhodný prienik. Nepravdepodobne vyznieva aj boj s démonmi, z ktorého vyšli takmer všetky postavy bez ujmy.
Celkovo sa mi „dvojka“ čítala o niečo lepšie ako prvá časť, čo čiastočne môžem odôvodniť jednak autorkinou miestami zručnejšou prácou, a jednak tým, že už som vedela, čo ma čaká.
Informácie o knihe
Jazyk: SK
Vydavateľ: IKAR
Rok vydania: 2014
Počet strán: 320
Naše hodnotenie
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!