Recenzia: Cheryl Strayedová – Divočina
Útek do divočiny zo ženskej perspektívy
Prešla 1770 kilometrov po turistickom vysokohorskom chodníku Pacific Crest Trail. Odolávala vetrom, dažďom, mrazom, vysokému snehu, strmým kopcom, divokej zveri i hladu, a to všetko s obrovskou, ťažkou „Príšerou“ na jej chrbte. Veľká životná púť Cheryl Strayedovej však napriek svojmu zámeru nájsť samu seba vyznie skôr ako ufňukaná, ale hlavne štylizovaná výpoveď jednej znudenej Američanky, ktorá nevie, čo so životom.
Predstavte si všetko zlé, čo sa vám môže stať a potom to následne aplikujte na život hlavnej hrdinky Cheryl. Otec tyran, život v chudobnej rodine, matka umierajúca v štyridsiatich piatich rokoch na rakovinu, následný rozpad rodiny, odcudzenie nevlastného otca, drogy, sex s neznámymi mužmi a nakoniec rozvod s manželom, ktorého síce nadovšetko miluje, no nedokáže byť s ním v manželskom zväzku (?!). Autobiografický príbeh Cheryl Strayedovej, v doslovnom preklade „Zablúdenej“ (aké „poetické“), je jedným zámerným hnusným pádom znudenej ženy a jej vyrovnávaním sa so svojimi problémami práve útekom od nich samotných.
Nepripravená do divočiny
Po vyššie spomenutých nie veľmi šťastných udalostiach Cheryl netuší čo ďalej, nakoľko stratila všetko, na čom jej kedy záležalo (z väčšej časti aj vlastným pričinením, nakoľko fetovať a spávať s cudzími mužmi ju naozaj nikto nenútil so zbraňou priloženou k hlave). Ako správna emancipovano-stratená žena sa rozhodne svoje emočné výkyvy a problémy riešiť ničím iným ako „únikom“ (pretože ponúkajúcu pomoc od blízkych priateľov a milovaného manžela je príliš „mainstream“). Kúpi si sprievodcu o vysokohorskom chodníku Pacific Crest Trail, zaobstará si všetko potrebné aj nepotrebné (drogériu, knihy...) na výstup, vyberie sa na túru a... a to je tak všetko. Žiadna systematická príprava, tréning, absolvovanie inštruktáže. Jednoducho nič. Vykročí do neznámeho sveta bez akýchkoľvek potrebných informácií, i keď jej samotný knižný sprievodca slúži ako-tak pri základnom orientovaní sa v priestore PCT (Chris McCandless by sa isto chytal za hlavu).
Zaujímavé PCT a nudná Cheryl
Zo začiatku autobiografické rozprávanie vyznie naozaj pútavo. Predieranie sa divočinou (nielen tou hmatateľnou, ale aj duševnou), spomínanie na súrodencov, matku, otcov a manžela, ktoré je spretrhávané permanentnou bolesťou popraskaných, doráňaných chodidiel či stále pribúdajúcimi modrinami, sa môže zdať ako naozaj dobrý podklad, na ktorom by príbeh mohol stavať. Avšak tam, kde Cheryl začala, tam aj celkový potenciál končí. Text sa nesie neustále v duchu vnútorného vyrovnávania sa s matkinou smrťou (trvajúce niekoľko dlhých rokov!) či rozpadnutým manželstvom.
Neplače, no ufňukanosť je tu citeľná s každým krokom postavy, ktorej bolesť (fyzická a psychická) je nám skutočne ukradnutá. A tak sa teda stane to, že sa v polovici príbehu začnete viac zaujímať o terén PCT, okolie, faunu, flóru, dokonca i poveternostné podmienky, len aby ste nemuseli sledovať líniu Cherylinho „očistca“ a jej návratu do „civilizácie“, kedy jej záverečná premisa vyznie ako táranina: „Môj život – ako všetky životy, záhadný, nezrušiteľný a posvätný. Taký blízky a prítomný, tak veľmi môj. Aké divoké, že to všetko nechám tak“ (s. 373). A práve to je ústredným problémom knihy. Napriek tomu, ako je celkom vkusne napísaná Divočina, máte stále pocit, že toto autobiografické rozprávanie je akési strojené, hrané a do istej miery štylizované. Úsek: „Každý deň som mala pocit, že sa pozerám na svet zo dna hlbokej studne“ (s.9), hovorí sám za seba...
Záver
Divočina je smiešne-absurdnou variáciou Úteku do divočiny (2007), ktorej síce nechýba dramatický podklad, meditatívne pasáže či reálne vykreslenie panorámy PCT, no na druhej strane sa rozprávanie snaží sústrediť viac na veľmi emotívne vykreslenie cesty autorky. Z čitateľského zážitku nám tak ostáva pocit silenej štylizovanosti do pozície hriešničky-mučeníčky, ktorá si prechádza svojím mentálnym, ale aj fyzickým očistcom, kde koniec vyznie skôr pateticky a vyumelkovane.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Divočina Cheryl Strayedová
- Žáner: Biografie, životopisy, osudy
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2013/08
- Počet strán: 384
- ISBN: 978-80-551-3505-2
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!