Knižné profesie - 3. časť - Predstavujeme Máriu Leškovú
Predstavovali ste si niekedy, čo také robia ľudia vo vydavateľstvách? Čítajú celý deň knihy? Je hlavnou požiadavkou na prácu vo vydavateľstve práve láska ku knihám? Počas niekoľkých týždňov vám prinesieme rozhovory s niekoľkými šikovnými ľuďmi z knižnej brandže, ktorí vám svoju prácu priblížia. Tretí rozhovor nám poskytla Mária Lešková.
Aká je vaša pracovná pozícia?
PR manažérka.
Čo je náplňou vašej práce?
Náplňou mojej práce je predovšetkým propagácia kníh a komunikácia s médiami. Širokú verejnosť informujem o knižných novinkách rôznymi spôsobmi: napr. verejnými prezentáciami kníh, alebo tiež tzv. krstami, článkami, tlačovými správami, rozhovormi s autormi kníh v médiách, organizovaním besied a autogramiád so spisovateľmi v knižniciach a kníhkupectvách, atď. Súčasťou mojej práce je napríklad aj navrhovanie headlinov na plagáty, príprava textov na radio spoty, atď.
Je treba nejaké konkrétne vzdelanie k výkonu vašej práce?
Áno, je potrebné vysokoškolské vzdelanie, najlepšie odbor masmediálnej komunikácie. Ale najmä je dôležité mať blízky vzťah k literatúre.
Čo považujete za najzaujímavejšie na vašej práci?
To, že je veľmi rozmanitá. Propagujem knihy rôznych žánrov a pri každom treba zvoliť inú formu prezentácie. Inak treba prezentovať historickú romancu, inak krimi triler alebo encyklopédiu… Z môjho pohľadu je zaujímavý aj fakt, že sa stretávam aj so samotnými autormi, komunikujem s nimi aké bude promo ich novej knihy. A azda najzaujímavejšie je to, že mám v podstate neobmedzený prístup ku knihám.
Ako vyzerá váš bežný deň?
Prevažne sedím pri počítači a píšem: články, tlačové správy, komunikujem zo zástupcami médií. V mojom programe však nechýbajú ani pracovné stretnutia rôzneho druhu, porady, apod.
Pracujete v kancelárii, alebo máte open office?
Mám samostatnú kanceláriu, čo považujem za veľkú výhodu, pretože pri písaní mi vyhovuje, keď je okolo mňa ticho a pokoj.
Máte v náplni práce aj čítanie kníh?
Viete si predstaviť propagovať nejakú knihu bez toho, aby ste si ju prečítali, bez toho, aby ste o nej niečo vedeli? Takže áno, čítať knihy sa pri mojej profesii považuje viac menej za samozrejmosť.
Aké knihy čítate?
Nemám vyhranený vkus, ale ak niečo nemusím, tak sú to tzv. ženské romány. Dobrovoľne po nich nesiaham. Rada čítam biografie osobností najmä z umeleckej sféry, napínavé krimi a psycho trilery, ale napr. aj cestopisy.
Prichádzate do kontaktu aj priamo s autormi kníh?
Áno, prichádzam.
Tieto otázky sa netýkajú priamo profesií, ale taktiež nás zaujíma, ako to vo svete vydavateľstiev funguje :)
Ako sa rozhodujete, ktoré novinky vydáte vo vašom vydavateľstve?
Predovšetkým sa o tom rozhoduje kolektívne a to na edičných radách. Vyberá sa jednak z rukopisov domácej produkcie, ktoré boli zaslané vydavateľstvu. Tieto rukopisy číta vždy niekoľko ľudí nielen vo vydavateľstve, ale aj externí lektori. Ak nastane zhoda, že rukopis spĺňa kritéria na vydanie a je predpokladný aj čitateľský úspech, redakčná rada ho zaradí do plánu na vydanie. Pokiaľ ide o zahraničné tituly, tam je možnosť vyberať z ponúk, ktoré pravidelne prichádzajú od zahraničných agentov alebo vydavateľstiev, alebo sami vyhľadávame vhodné zahraničné tituly a následne požiadame a kupujeme práva na ich vydanie.
Stáva sa, že viaceré vydavateľstvá majú záujem o tú istú knihu?
Áno, stáva sa to najmä pri úspešných knihách renomovaných zahraničných autorov a vtedy sa “súťaží” o titul.
Aký je kolobeh (životný cyklus) knihy od jej začiatku až po vydanie?
Náročný a niekedy aj pomerne zdĺhavý. Iné je to pri domácom, iné pri zahraničnom titule. Uvediem ako to vyzerá pri domácom titule: Rukopis príde do vydavateľstva. Zaregistruje sa a pridelí na prečítanie. Ak je rozhodnuté, že bude zaradený na vydanie, informujeme o tom autora a rukopis je pridelený redaktorovi, ktorý začína na ňom pracovať. To trvá aj niekoľko mesiacov, pričom redaktor pri úpravách textu úzko spolupracuje s autorom. Po zanesení všetkých úprav ide text ku grafikovi na zalomenie. Súbežne sa pracuje na obálke knihy a pripravuje sa jej promo, tlačia sa plagáty, pripravuje inzercia do novín a časopisov. Kompletne graficky pripravená kniha ide do tlačiarní. Po vytlačení prichádza kniha do skladu a následne sa distribuuje do kníhkupectiev.
Kto navrhuje obálky kníh?
Grafici v spolupráci s autormi kníh. Niekedy pri zahraničnom titule je vopred rozhodnuté, pretože sme sa zaviazali prevziať pôvodnú obálku.
Niektoré knihy majú reklamu aj prostredníctvom televízie, plagátov, atď. Podľa čoho sa rozhoduje vydavateľstvo, ktoré knihy budú takto prezentované?
Jednoducho povedané podľa toho, aké má kniha šance na komerčný úspech.
Máte vo vydavateľstve (myslíme tým pracovisko) vlastnú knižnicu, alebo priestor, kde máte výtlačky všetkých vašich publikácií? Ak áno, asi ide o veľmi veľkú knižnicu.
Áno, samozrejme. Máme aj veľkú knižnicu aj vlastný sklad, kde sú povinne ukladané výtlačky všetkých kníh, ktoré vydavateľstvo vydá.
Približne koľko kníh zatiaľ vydavateľstvo vydalo? Vediete si o tom nejakú štatistiku?
Štatistiku samozrejme vedieme. Do dnešného dňa vydalo vydavateľstvo Slovenský spisovateľ 5931 kníh. Táto informácia, teda v poradí koľká kniha vychádza, sa uvádza aj v tiráži každého titulu.
Na záver by som chcela poďakovať pani Márii Leškovej, že si našla čas a bola ochotná nám odprezentovať svoju úžasnú prácu.
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!