Elizabeth Little – Drahá dcéra
Netradičná detektívka
Naozaj zabila Jane Jenkinsová svoju vlastnú matku? Táto otázka rozdelila americkú spoločnosť vo fiktívnej realite románu Drahá dcéra. Americká autorka Elizabeth Little sa venovala literatúre faktu a tento román je jej beletristický debut. Nerúbe so svojimi spisovateľskými ambíciami príliš vysoko?
Dej románu sa začína vo chvíli, keď Jane Jenkinsovú, odsúdenú za vraždu svojej matky, prepustia z väzenia. Vtedy sa spustí naháňačka nielen zo strany jej odporcov, ktorí ju chcú takpovediac zlynčovať, ale aj za pravdou, pretože ani samotná Jane si nie je istá, či nezabila svoju matku. Jej konanie v situácii, keď našla matku mŕtvu bolo skratové, a to ju zdiskreditovalo. Navyše, k vzneseniu obvinenia určite napomohol aj nie práve ideálny vzťah matka-dcéra. Jane Jenkinsová prichádza znova na scénu, aby sa dozvedela, kto zabil jej matku.
Jeden z tých originálnejších prvkov románu môžeme vidieť v pátraní odsúdenca po pravde. Táto črta je o to pozitívnejšia, že pátranie sa uskutočňuje aj za cenu dozvedieť sa nepríjemnú pravdu. Týmto spôsobom si postava Jane Jenkinsovej získava u čitateľa sympatie. Avšak, keď dôjde k odhaľovaniu jej minulosti alebo k niektorým hysterickým vyjadreniam, čitateľ je na pochybách, či si jeho sympatie postava vlastne zaslúži. Rušivý môže byť aj príliš ženský pohľad hlavnej postavy.
Zdanie autentickosti dopĺňajú prepisy výpovedí, rozhovorov, chatu alebo novinových článkov týkajúce sa minulosti alebo prítomnosti. Predpokladám, že je novým trendom spisovateľov vytvárať fikciu, ktorá potvrdzuje ďalšiu fikciu. Čitateľovi okrem svojej funkcie ponúkajú aj pohľad z druhej strany s cieľom vytvoriť si nezaujatý postoj na prípad Jane Jenkinsovej.
Hľadanie pravdy sa pre Jane stáva spoznávaním matkinej minulosti a tým aj samej seba. Pátranie ju privedie do zapadnutého mestečka Ardelle v čase konania každoročného festivalu. S novou identitou spoznáva nielen tamojší kolorit mesta, ale aj svojských obyvateľov, ktorí poznali jej mamu. Nebadane si medzi obyvateľmi získava spojencov, hlavne tých s triezvym uvažovaním. Pri opise niektorých občanov mesta sa čitateľ určite pousmeje. Ľúbostná rovina je tu odsunutá nabok, čo považujem za plusový bod.
Rozprávanie je priame a teda v prvej osobe, zhostila sa ho sama Jane Jenkinsová. Narúšanie tohto rozprávania spočíva už v spomínanej predstave autentickosti, ktoré však nie je rušivé. So zaradením žánru tohto diela to bude už asi trochu komplikovanejšie, ale najbližšie pripomína asi detektívku.
Čítanie tohto románu nebolo až také napínavé, tento prvok však nemôžeme úplne vylúčiť. Napätie sa k čitateľovi dostáva v malých, neubližujúcich dávkach, ktoré sa nakumulujú hlavne na konci. Aj keď napätie nedýcha z každej strany, príbeh sa vyznačuje pútavosťou spočívajúcej hlavne vo zvedavosti a neustále otravne zvonivej otázke: Kto je vrah?
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Drahá dcéra Elizabeth Littlová
- Žáner: Krimi, detektívky
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2015/04
- Počet strán: 384
- ISBN: 978-80-551-4246-3
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!