Malala Jusafzaiová/Christina Lambová – Volám sa Malala
„Vzdelávanie nie je ani východné, ani západné – je ľudské "
Unikátna autobiografia len 16-ročného pakistanského dievčaťa, ktoré na ceste zo školy postrelili prívrženci Talibanu rovno do tváre. Prečo? Pretože bojovala za základné právo každého dieťaťa na Zemi, právo na vzdelanie.
Malala pochádza z krásneho pakistanského údolia Svát. Narodenie dcéry je v islamských krajinách považované za zlé znamenie, rodiny ho neoslavujú. Malalin prípad bol však iný, jej otec ju zbožňoval a podporoval od prvého dňa. Jeho snom bolo založiť školu a poskytnúť vzdelanie všetkým deťom bez rozdielu pohlavia a jeho dcéra ho nasledovala v jeho stopách a posolstve.
V neslobodnej krajine, ktorá bola od svojho vzniku v roku 1947 neustále zmietaná vojnami a diktatúrami, však tento sen nebolo ľahké uskutočniť. Islam ako taký, síce neumožňujúci tie isté práva a slobody ženám ako mužom, neupiera nárok na vzdelanie dievčatám ani chlapcom. „V Koráne je napísané, že Boh chce, aby sme mali vedomosti. Chce, aby sme poznali, prečo je obloha modrá, aby sme vedeli o oceánoch a hviezdach." O toto právo na vedomosti sa dievčatá snažila pripraviť nadvláda teroristickej skupiny pod názvom Taliban.
Malala a jej otec Ziauddin videli príčiny problémov krajiny hlavne v nevedomosti jej obyvateľov. V chudobnej krajine, kde bohatí bohatli a chudobní chudobneli, politici využívali neinformovanosť ľudí pre svoje blaho. Vo vojnách zomierali tisíce nevinných otcov a synov, ktorí zanechávali rodiny bez ochrany a v biede. Za svoju snahu však takmer zaplatili životom. Ziauddin dostával od Talibanu vyhrážky, no zaútočili na jeho maloletú dcéru. Jedného dňa počas cesty domov školskou dodávkou je postrelená do tváre a jej život visí na vlásku.
„Bojovníčka" za práva dievčat v autobiografickej knihe opisuje dejiny krajiny od jej vzniku, kultúru i zvyky a, samozrejme, aj svoj život, detstvo, rodinu, priateľstvá a nasledujúce kampane za vzdelanie – anonymný blog pre BBC či vystúpenia a konferencie s jej otcom už od útleho veku. Za to, čo my pokladáme za úplnú samozrejmosť, musia v iných krajinách tvrdo bojovať. Samozrejmosťou nemyslím len vzdelanie, ale i slobodu slova a pohybu, dokonca ani bezpečný domov či obyčajná čistá voda nie sú privilégiom každého Pakistanca. Napriek tomuto všetkému však Malala nedá dopustiť na svoj rodný Svát. Po náročných operáciách a zotavovaní v anglickom Birminghame sa nevie dočkať dňa, kedy sa vráti domov. Otázne je, či ten deň vôbec niekedy nastane...
V knihe je niekedy náročné sa orientovať kvôli komplexnému opisu historických udalostí a politického pozadia, ktoré je ešte sťažené používaním špecifických výrazov a odkazov na kultúru, s ktorými bežný čitateľ nie je oboznámený. Kniha sa však snaží všetko priblížiť a vysvetliť čo najjednoduchšie a tiež pomáha krátky slovník pojmov a chronologický zoznam dôležitých udalostí v Pakistane a Sváte, nachádzajúci sa na konci knihy.
Je to jedna z pozoruhodných biografií, ktorá nesie neobyčajné posolstvo takého mladého nebojácneho dievčaťa rozhodnutého urobiť všetko, dokonca obetovať vlastný život pre práva všetkých detí na svete. Ak máte chuť na trochu vážnejšiu knihu a neodradí vás o niečo náročnejšie čítanie, skúste siahnuť po Malalinom neobyčajnom príbehu.
Informácie o knihe
Jazyk: SK
Vydavateľ: IKAR
Rok vydania: 2014
Počet strán: 368
Naše hodnotenie
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!