Péter Gárdos – Ranná horúčka
Príbeh skutočnej lásky
Romantické príbehy sú všade okolo nás. Vo filmoch, v knihách, dokonca aj v reklamách. Aj keď sú väčšinou presladené, nereálne či jednoducho príliš idealistické, všetci chceme zažiť niečo podobné. Niektorí z nás majú to šťastie a niečo podobné sa im podarí. Podobne ako hrdinom tohto príbehu.
Rozprávanie začína tri týždne po skončení druhej svetovej vojny príbehom maďarského žida Miklósa, ktorý sa plaví do Švédska. Bol zachránený z koncentračného tábora a s ťažkou chorobou sa dostáva do nemocnice. Tam mu lekár oznámi správu, ktorú by nechcel počuť nikto z nás – Miklósovi ostáva už len niečo málo vyše šesť mesiacov života. Odmietne však smútiť a vymyslí plán, ktorý je viac než optimistický. Rozhodne sa oženiť. Napíše presne stosedemnásť listov mladým maďarským dievčatám s nádejou, že jedna z nich sa stane jeho manželkou. Je totiž presvedčený, že ak ju nájde, z choroby sa vylieči.
Týmto spôsobom stretáva osemnásťročnú Lili, ktorú postupne spoznáva na základe jej listov. Ich láska rastie každým napísaným slovom, no Miklósovi sa choroba nezlepšuje a neostáva mu veľa času nazvyš. Preto sa rozhodne, že Lili stoj čo stoj navštívi a raz a navždy zistí, či sa mu podarí svoj plán docieliť.
V Lärbo, v cukrárni, sa Harry závistlivo pozeral na otca.
„Koľko ti ich odpovedalo?“
„Osemnásť.“
„A teraz si budeš písať zo všetkými osemnástimi?“
Otec si poklepal po vrecku, kam ukryl list.
„Ona je tá pravá.“
„Ako to vieš?“
„Jednoducho to viem.“ (str. 30)
Román je písaný s pohľadu Miklósovho syna, autora knihy, ktorý opisuje zoznámenie vlastných rodičov. Každá kapitola je popretkávaná úryvkami listov, čo pôsobí osviežujúco a celkovo dotvára atmosféru deja. Začiatok sa vám môže zdať trochu nudný a nezaujímavý, ale tento dojem sa aspoň v mojom prípade rýchlo stratil. Napriek smutnému podtónu, keďže ide o obdobie druhej svetovej vojny, autor sa nesnaží príliš sa zameriavať na jej ničivé dosahy, ale ukazuje, ako sa ľudia po jej skončení snažili o čo najlepšiu budúcnosť, bez trápenia a bolesti. Hlavné postavy na svoju minulosť nezabúdajú, no snažia sa nenechať sa ňou príliš ovplyvniť.
Kniha je prvým románovým debutom maďarského filmového a divadelného režiséra Pétra Gárdosa, v roku 2015 bola dokonca aj sfilmovaná. Je písaná štýlom, ktorý je postavený hlavne na dialógoch a listoch a nenachádza sa v nej mnoho dlhých opisov, čo iste bude mnohým ľuďom vyhovovať. Dej vďaka tomu rýchlo a bezproblémovo napreduje.
Príbehy lásky, obzvlášť keď sú založené na skutočnej udalosti, sa čítajú veľmi jedinečne. Aj keď mnohokrát neobsahujú toľko romantiky a nadnesenosti ako tie vymyslené, dokážu v nás svojou hĺbkou a úprimnosťou zanechať dojem. Nesú v sebe odkaz, že láska zväčša nie je búrlivá a veľkolepá, ale jemná a založená na maličkostiach. A presne to som cítila zo stránok tejto knihy, v ktorej možno čitateľom zvyknutým na romantické príbehy založené na sklamaniach a zvratoch bude chýbať akcia a napätie. Ak sa však do knihy pustíte s vedomím, že ide o skutočný príbeh, bude pre vás oveľa ľahšie nájsť posolstvo, ktoré s vami iste ostane aj po jej dočítaní.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Ranná horúčka Péter Gárdos
- Žáner: Spoločenské romány
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2016/06
- Počet strán: 232
- ISBN: 978-80-551-4764-2
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!