Jessica Treadwayová – Menivé oko
Očividná pravda
Sú skutočnosti, ktoré sú silnejšie, väčšie ako pravda. Ak sa na tieto skutočnosti upneme, čo potom, keď prestaneme rozlišovať, v čom pravda naozaj tkvie? Čo ak je všetko inak, ako si myslíme?
Hlavná hrdinka Menivého oka, Hanna, to v živote nemá ľahké a dalo by sa povedať, že ako tínedžerke sa jej nedostalo poriadnej výchovy – jej otca totiž zavreli do väzenia kvôli bankovým podvodom, čím jej matka utrpela nielen psychicky, ale aj fyzicky; a tak sa mladá Hanna ocitá sama proti svojmu osudu. Ten jej postaví do cesty Joa, budúceho manžela, s ktorým sa napriek všetkému snažia dobre vychovávať svoje dve dcéry. Jednej z nich, Dawn, však diagnostikujú nepríjemnú očnú vadu – lenivé oko alebo inak tupozrakosť, ktorá jej zmení život. Dawn to nemá ľahké nikde, kde príde, pretože všade je svedkom toho, ako ju iní posudzujú. Takýto problém je jednoznačne dôležitým faktorom vo formovaní psychiky mladého človeka, no je škoda, že sa k nemu autorka nestavia rovnako. Namiesto toho len prostredníctvom Hanniných spomienok opisuje šikanu, ktorú Dawn musela kvôli tomuto postihnutiu zažívať, ale nezachádza do väčšej hĺbky, v ktorej by sa postave venovala komplexnejšie.
Do tejto situácie je zasadený dejotvorný prvok príbehu, a to pokus o vraždu. Ním sa príbeh v skutočnosti začína, hlavná hrdinka objasňuje skutočnosti z večera, keď ktosi zaútočil na ňu a Joa kladivom, ktoré sa napokon stalo pre jej manžela osudným. Hanna však prežila, i keď s mizernými spomienkami na túto udalosť a teraz stojí pred dôležitými otázkami – Kto to urobil? Čo ho k tomu viedlo? – na ktoré si nedokáže sama odpovedať. Napriek tomu, že je pravda očividnejšia ako slnko v horúci letný deň, až na naliehanie okolia začne (po troch rokoch od nehody!) uvažovať nad vinníkom, ktorý jej nielenže zabil manžela, ale pripravil ju aj o (a to doslova) vlastnú tvár.
Začiatok knihy je prevažne spomienkového charakteru, to znamená, že Hanna sa retrospektívne vracia do minulosti, a musím poznamenať, že táto časť knihy je veľmi ťažkopádna a nudná. Dej príbehu sa rozbehne vtedy, keď Hanna pozýva späť do svojho domu Dawn, ktorá je jednou z podozrivých zo spáchanej vraždy, a opäť sa rozhodne nepripisovať veľkú váhu skutočnostiam, ktoré si plnou mierou uvedomuje a vníma, no ktoré sú čitateľovi hneď jasné.
Rovnako nešťastná je už spomínaná retrospektíva. Oveľa efektívnejší by bol progresívnejší typ deja, čiže taký, v ktorom by jedna udalosť striedala druhú. Navyše, Hanna pri rozpamätávaní sa loví v pamäti rôzne časové úseky, ktoré tým pádom pôsobia chaotickým dojmom.
Nakoniec by som ešte rada upriamila pozornosť na žáner tejto knihy, ktorým je podľa označenia dobrodružstvo a thriller, no s ktorým sa nemožno stotožniť. K tomu, aby sme ho mohli zaradiť k thrillerom, románu chýba viac napätia; to, že sa v ňom nachádza krimi zápletka, ho taktiež ešte nerobí krimi príbehom; a nedalo by sa ani povedať, že ide o psychologický román, pretože plytké vykreslenie postihnutej osoby na to nestačí. Román teda hrá na viacerých ihriskách, ale ani na jednom svoj zápas nevyhráva.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Menivé oko Jessica Treadwayová
- Žáner: Román pre ženy, Dobrodružstvo, thrillery
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2015/07
- Počet strán: 360
- ISBN: 978-80-551-4120-6
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!