Alica Eštoková – Parížske slnko
Parížske slnko, slovenský chaos
Sloveniek, ktoré sa zaľúbia do príslušníkov inej krajiny, národa či rasy, je čoraz viac. Autorka v tomto príbehu teda stavila na v súčasnosti dobre známu tému. Jej spracovanie však podľa môjho názoru nie je najšťastnejšie.
Podnadpis knihy – Zamilovala som sa do moslima – by sa mal ešte trochu upraviť. Jeho pravá verzia by mala znieť takto: Zamilovala som sa do umierneného moslima, zároveň aj do Slováka a prestala som popri tom myslieť na čokoľvek iné. Hlavná hrdinka Sofia totiž, keď je zaľúbená, nevidí ďalej ako na špičku svojho nosa. Najprv sa totižto zaľúbi do moslima, s ktorým chce prežiť celý život, no následne sa po jednom krátkom rozhovore pod Eiffelovkou zamiluje aj do Slováka, samozrejme, že aj s ním chce zrazu stráviť zvyšok svojho života. Ak by šlo o mladú osemnástku s hlavou v oblakoch, neskúsenú v reálnom svete, tak by bol príbeh uveriteľnejší. Sofia však už nebude najmladšia (i keď sa jej vek z príbehu nedá dozvedieť), pretože má za sebou už jedno stroskotané manželstvo. Čitateľka chce uveriť, že bude už trochu opatrnejšia a uvedomelejšia, to sa však nestane. Napriek tomu, že ešte nie je rozvedená, žije s jedným chlapom a stretáva sa s druhým, navyše, tento totálny chaos je jediné, čo ju v živote zaujíma. O to zarážajúcejší bol pre mňa, vnímavú a citlivú čitateľku, jej vzťah s vlastným synom, na ktorý dáva autorka v príbehu najmenší dôraz, aj keď práve ten je, podľa môjho názoru, v živote ženy najdôležitejší. Sofii totiž nevadí, že jej chlapča žije u starých rodičov, a preto ho vídava len cez víkendy. Spokojne si ďalej žije svoj milostne plný život, zatiaľ čo na svoje vlastné dieťa zvysoka kašle.
Najrušivejšími časťami príbehu sa stali všetky predsudky a typizácia národov. Slováci sa v knihe správajú ako (podľa autorky) typickí Slováci – neprístupní voči iným kultúram, vznetliví a zatvrdnutí. Ich predpojatosť sa Sofia snaží prebúrať neustálym opakovaním, ktoré už pôsobí otravne, že v prípade jej priateľa ide o úplne umierneného moslima. Autorka má vo všeobecnosti potrebu vysvetľovať súvislosti veľmi explicitne, čo je pomerne rušivé. Tak sa zbytočne dozvedáme o tom, že si postavy písali „cez aplikáciu Viber“, „nocovali v zámku Villier“ a že Sofia jazdí na „golfe“. Dané informácie, podľa mňa nadbytočné, textu nedodávajú charakter, akým by mal disponovať. Vymenúvanie parížskych pamiatok či podnikov totiž v čitateľovi, ktorý v Paríži nikdy nebol, nič neevokuje. Kvôli týmto informáciám navyše text miestami, najmä spočiatku, pôsobí skôr ako cestopis než ako román.
Dej plynie celkom jednotvárne, postavy sú plytké a ich konanie predvídateľné. Teda až do okamihu, keď sa z tohto faktograficko-cestopisného románu stáva kriminálka. Takýto zvrat sa k príbehu podobného charakteru nielenže nehodí, ale nie je ani náležito spracovaný.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Parížske slnko Alica Eštoková
- Žáner: Slovenská súčasná
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2017/03
- Počet strán: 224
- ISBN: 978-80-551-5308-7
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!