Stephen King – Žiarenie
Stephana Kinga nemusím predstavovať snáď nikomu. Svojský autor vyše päťdesiatich bestsellerov nás udivuje svojím rozprávačským talentom už viac ako štyri desaťročia. Jeden z jeho najznámejších románov Žiarenie vyšiel prvýkrát v roku 1977 a tento rok ho má šancu vďaka vydavateľstvu Ikar „prelúskať" aj slovenský čitateľ.
V príbehu vystupuje rodina Torranceových, ktorá sa na istý čas presídli do vychýreného hotela Pekná vyhliadka. Hotel je počas zimných mesiacov mimo prevádzky, najmä z dôvodu neprejazdných horských ciest. Nanovo sa otvára na jar, lenže niekto sa oň medzitým starať musí, a tak miesto správcu prijme kedysi vyhorený učiteľ, začínajúci dramatik a abstinujúci alkoholik, Jack Torrance. Ten do hotela vezme aj svoju manželku Wendy a päťročného syna Dannyho, ktorý má zvláštne schopnosti. Malý chlapec dokáže čítať myšlienky a vidí veci, ktoré by očividne nemal. Hotel totiž ukrýva veľmi temnú históriu a má moc pohltiť každého jedinca, ktorý sa poddá. Dokáže však rodina Torranceových vzdorovať?
Majster atmosféry
Je ťažké napísať dobrý horor. Filmové adaptácie majú výhodu v tom, že atmosféru častokrát podfarbuje dych vyrážajúca hudba. Tá pôsobí ako „katalyzátor strachu" a vy sa pri pozeraní filmu začnete báť už po začutí prvých tónov. Knihy to majú trochu ťažšie, pretože k dispozícii máte len vašu predstavivosť a autorom napísané riadky. Stephen King si atmosféru buduje pomaly a nenásilne. Každou stranou dopĺňa informácie o svojich postavách, vykresľuje ich do hĺbky a skúma ich správanie a spôsob, akým konajú. Na konci sa vám tak naskytne pohľad na ucelenú mozaiku. V knihe je použitých veľa opisných pasáží, niekedy až priveľmi detailných. Tie môžu čitateľa nudiť. Musím sa priznať, že aj ja som sa párkrát pristihol v očakávaní, či sa objaví nejaká akcia, ale v tom sa horory líšia od thrillerov. V hororoch ju nečakajte. Ich cieľom je vo vás vyvolať strach a nie adrenalínové vzrušenie. King si preto svoje desivé tromfy starostlivo vyberá, len aby na vás mohol vybaliť niečo strašidelnejšie o pár strán ďalej.
Z obyčajných desivé
Na Kingovi je zaujímavé to, že využíva všetky dostupné prostriedky. Jeho cieľom nie je vo vás vyvolať hnus, preto v knihe neočakávajte žiadne krvavé jatky (aj keď bez krvi to niekedy v hororoch nejde). Autorovou najsilnejšou zbraňou sa stáva schopnosť urobiť z obyčajných vecí desivé. Ruku na srdce, koľkokrát ste sa pohli, ležiac na posteli, lebo nejaký zvuk zašramotil niekde v tme? Alebo keď sa záclony zatrepotali, lebo ste si nechali cez noc otvorené okno? A čo to akvárium s rybičkami, ktoré vydáva hlasité zvuky? Román Žiarenie je čisto duchárska vec – aj keď sa o duchoch už čo-to popísalo. No už len zo samotnej predstavy, že ste v obrovskom hoteli sami, prechádzate sa večer jeho chodbami a vnímate okolité zvuky, človeka mrazí. Navyše, ľudská predstavivosť je veľmi zákerná vec – človek si domýšľa veci najmä vtedy, keď sa tomu zo všetkých síl snaží vyhnúť. To isté robí aj King. Vidíte tú sochu leva zo živého plota? A čo keby tá potvora ožila a schmatla vás do papule ? Požiarna hadica, ktorá sa vlní ako obrovský pytón? Prosím vás! Autor dáva moc týmto obyčajným veciam, aby sa vám zavŕtali hlboko do mozgu (zvuky, pohyby). Vaše zmysly to všetko vnímajú a niekedy stačí málo, aby sa človek vyľakal. Hlavne vtedy, keď čítate horory do druhej v noci.
Psychologizácia postáv a téma šialenstva
Sú to obyčajní ľudia, „prefackaní" životom, ktorí už za sebou niečo majú, a preto sa zo všetkých síl snažia preskakovať polená, ktoré im nemilosrdný život neustále hádže pod nohy. Jack je bývalý učiteľ, veľa pil a v detstve poznal namiesto láskavé ho pohladenia svojho otca len úder do hlavy či kopanec do brucha. Ani Wendy na tom nebola najlepšie – so svojou matkou pretrhla puto už dávno. Napriek tomu sa Jack a Wendy snažia byť príkladnými rodičmi a dať Dannymu všetko to, čo oni nemali. V niektorých momentoch budete s postavami súcitiť. Stephen ich napísal naozaj dobre. V iných pasážach zase budete krútiť hlavami a šklbať si vlasy nad ľudskou hlúposťou. V románe cítiť snahu vykresliť silné ľudské charaktery, čo sa aj podarilo. Wendy neustále o svojom manželovi pochybuje a Jack je zase ustavične unavený z manželkinho neustáleho obviňovania. Ako môže fungovať vzťah, keď nie je založený na dôvere? A potom je tu Danny – chlapec, ktorý žiari. Chlapec, ktorý sa správa čudne, má neviditeľného priateľa a vopred uhádne, čo si myslíte. Aby toho nebolo málo, priestor v románe vypĺňajú duchovia a téma šialenstva. Je šialené presťahovať sa do hotela, ktorý zíva prázdnotou, a z ktorého stien sála hrôza a nepokoj. No nie je šialené, ak si dovolím tvrdiť, že ide o solídne napísaný horor, z ktorého vám miestami prebehne mráz po chrbte.
Informácie o knihe
Naše hodnotenie
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!