Robin Nixonová Pompová: Deti bez alergií
Ako zabrániť potravinovým alergiám
V dnešnej dobe sa veľa rodičov zaujíma o to, či ich deti môžu mať alergie na potraviny. Ako to však zistiť? Ako takým alergiám predchádzať? Ako naučiť imunitný systém detí, že potraviny, ktoré prijímajú, nie sú nepriateľmi? Otázkou ale ostáva, kde je vhodná hranica medzi správnym a nesprávnym rozhodnutím rodiča? Zariskovať a dať dieťaťu potenciálny alergén? Pani Robin Nixonová Pompová má pre vás jednoznačnú odpoveď. Bohužiaľ, ja sa s ňou v tomto smere nedokážem stotožniť.
Ako mamičku polročného chlapčeka ma táto kniha zaujala práve preto, že všade sa hovorí o alergiách a alergénoch a spôsoboch, ako sa im vyhnúť alebo dokonca aj predísť ich samotnému vzniku, a tak mať zdravé dieťa, ktoré môže zjesť čokoľvek, na čo má chuť. Pravdaže, nie je všetko zlato, čo sa blyští, a táto polovične vedecky a polovične laicky písaná publikácia má schopnosť presvedčiť rodičov na základe moderných vedeckých štúdií, že alergény, resp. potraviny obsahujúce potenciálne alergény, „treba“ podávať deťom v určitom časovom okne, aby si telo na ne zvykalo. Áno, odborných citácií je v knihe dosť. Tých rodičov, ktorí sa obávajú alergií u svojich detí, si táto publikácia určite nakloní na svoju stranu. No dôverovať takejto štúdii alebo osobe, ktorá s tým má svoje skúsenosti, môže byť v určitom zmysle otázkou života a smrti.
Urobiť zo svojich detí pokusných králikov? Ktorý rozumný rodič by to dopustil? Rozpor medzi zdravým rozumom a dobre mienenými radami podloženými vedeckým výskumom v plienkach je na zvážení každého rodiča.
Robin Nixonová Pompová v knihe rozpráva o svojich deťoch, o ľuďoch, ktorých deti sú alergické na potraviny a aké obmedzenia to pre ne predstavuje. Všetky informácie sú podložené štatistikami z USA a Veľkej Británie (kde autorka knihy žije). Spôsob, akým sa prihovára čitateľom, je priamy, hovorový a neobsahuje veľa termínov, ktorým nikto nerozumie bez Slovníka cudzích slov. Má to pôsobiť tak, akoby sa vám prihovárala vaša známa. Spočiatku aj mňa „namotala“ na svoje rozprávanie o tom, aké peripetie zažívajú rodičia, no hlavne deti, ktoré sa vďaka svojim alergiám na potraviny cítia spoločensky odvrhnuté (vyvoláva to vo vás ako rodičoch súcit? Určite áno.) Prvá časť knihy sa sústredí na výklad vedeckej štúdie, ktorá tvrdí, že alergény sa majú deťom podávať, teda sa im netreba vyhýbať. Druhou, rovnako zaujímavou časťou knihy, sú autorkine recepty, ktoré, ako píše, cibrila so svojimi deťmi.
Verím, že drvivá väčšina rodičov, ktorým nie je zdravotný stav ich detí ukradnutý, si túto publikáciu rada prečíta. Ale prosím, nedajte sa touto knihou opantať a nepostupujte podľa týchto dobre mienených rád. Áno, autorka odporúča konzultovať svoju knihu s odborníkmi (lekármi), ale úprimne, v našom zdravotníctve, nájde si nejaký lekár čas, aby preštudoval túto knihu, a potom s vami diskutoval o jej záveroch? Predpokladám, že takých lekárov je málo. Veď farmaceutické spoločnosti zarábajú práve na tom, že predávajú lieky proti alergiám. Naše alergie, ich zisk, ale to je už na inú debatu.
Celý ten čas, čo som čítala túto knihu, som si kládla zásadnú otázku. Podať dieťaťu potravinové alergény a riskovať, že mu spôsobím alergickú reakciu v podobe vyrážok alebo nebodaj až anafylaktický šok? Autorka knihy tvrdí, že anafylaktického šoku sa netreba báť, pretože malé deti ho nemôžu dostať. POZOR!!! Toto tvrdenie je mylné. Mám to šťastie, že poznám zdravotnú sestru z novorodeneckého oddelenia nemocnice, ktorá má dlhoročné skúsenosti aj s bábätkami, aj s väčšími deťmi. Spýtala som sa jej, či je pravda, že malé deti nemôžu dostať anafylaktický šok, ktorý by im v tom najhoršom možnom prípade mohol spôsobiť aj smrť. Dozvedela som sa, že áno, aj naši drobci môžu dostať veľmi prudkú alergickú reakciu, dokonca u nich je to už vysoko nebezpečné. Rodičia, prosím, zvážte, či sa budete riadiť dobre mienenými radami z tejto knihy alebo sa spýtate alergológov, či pediatrov na názor.
Aj keď je kniha písaná pre laickú verejnosť a výklad vedeckej štúdie je pre všetkých čitateľov ľahko pochopiteľný, dielo obsahuje zavádzajúce informácie, ktoré môžu viesť k ohrozeniu zdravia detí. Druhé, o trošku menej závažné negatívum, ktoré v tejto publikácii vidím, je to, že pri receptoch je len nevýrazná poznámka o tom, že určitá veková skupina detí, by nemala prijímať med, ktorý tráviaca sústava malých detí nedokáže spracovať, a preto pôsobí v tele ako jed.
Kniha svojím obsahom nabáda rodičov, aby zavádzali deťom včas a v konkrétnej miere alergény do stravy, no je na zvážení každého rodiča či sa bude riadiť odporúčaniami autorky, alebo si radšej nechá poradiť od svojich lekárov alebo známych.
Čo je však dôležité podotknúť, neverte všetkému a nevystavujte svoje deti nebezpečenstvu len preto, že moderná vedecká štúdia tvrdí, že potravinovým alergiám sa dá vyhnúť práve tak, že tieto alergény sa zavedú do stravy citlivých bábätiek už na začiatku ich života.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Deti bez alergií Robin Nixonová Pompová
- Žáner: Medicína, zdravie, Zdravý spôsob života
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2018/01
- Počet strán: 264
- ISBN: 978-80-551-5826-6
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!