John Green – Papierové mestá
Cool román pre cool mladých
Už je to nejaký rok-dva, čo americký spisovateľ John Green rozvíril hladiny knižného sveta s jeho doposiaľ najznámejšou knihou Na vine sú hviezdy, v ktorej vykreslil neľahké osudy tínedžerov, poznačené ťažkou chorobou. Kniha zaujala svojich čitateľov aj vďaka výnimočným myšlienkam autora, ktoré sa dnes stali obľúbenými citátmi. Papierové mestá na to idú obdobne. Predsa len, samy sú jednou veľkou metaforou.
Ak by sme však dve spomínané knihy chceli porovnávať, ako je momentálne trendom, k ničomu by to neviedlo. Tieto dve knihy sa totiž zaoberajú úplne inými spoločenskými témami, majú iné motívy, charakter. Samozrejme, obe sa tínedžerskou rečou prihovárajú svojim mladým čitateľom, i keď obe úplne iným spôsobom.
Takže pekne po poriadku. Ústrednou a bez pochýb najvýraznejšou postavou knihy je Margo Rothová-Spiegelmanová. Margo je v podstate postavou-nepostavou, čo znamená, že všetci o nej rozprávajú, všetci v škole preberajú jej správanie, ale ona sama v knihe vystupuje len na začiatku. A v neposlednom rade je zdrojom všetkých fantázií, predstáv, dohadov, ktoré víria v mysli jej rovesníka Quentina, a ktoré mu nedajú spávať. Snáď ani netreba pripomínať, že je do nej naviac bezhlavo zaľúbený. Nuž a čo urobíte, keď sa vaša milovaná osoba zo dňa na deň vytratí a zanechá po sebe len mizivé stopy (navyše po tom, čo ste ju videli ako poslední)? Samozrejme, vydáte sa ju hľadať, tak ako Quentin. Ale ten musí predovšetkým nájsť otázku, ktorej odpoveďou je Margo Rothová-Spiegelmanová.
Knihu možno len ťažko zaradiť do jedného žánru. Prelínajú sa v nej prvky detektívky, beletrie pre mládež a určite aj dobrodružného románu. Možno preto sa môže čitateľovi zdať úmysel knihy (tak ako mne) nejasný. Chce autor predovšetkým vykresliť svet mladých na prahu dospelosti? To mu ide celkom dobre. Ale čo potom tá detektívna zápletka? Akú má v knihe funkciu? Pridať napätie, bezpochyby. Ale čo viac? Neviem. Podčiarknuté, spočítané; príbeh, aj napriek svojej pútavosti, nemá jasnú pointu. Predstavte si napríklad, že by ste si pustili viacero piesní naraz – každá síce môže byť pekná sama osebe, ale spoločne tvoria akurát tak chaos.
V podobnom duchu sa nesie aj záver, ktorý, samozrejme, neprezradím, len pripomeniem, že prirodzene neústi z predchádzajúceho príbehu. Kniha preto síce ponúka priestor na premýšľanie, k čomu vedú i autorove zamyslenia a narážky, ale nepodáva jasný cieľ – ten si musíte utvoriť sami. Tieto „múdrosti“, ktorými sa autor snaží príbeh prešpikovať, mladých určite zaujmú. Prečo práve ich? Pretože práve oni sa nachádzajú v tom citlivom období, kedy sa potrebujú spoľahnúť na to, že nie sú sami, ktorí myslia, cítia to, čo napríklad Quentin. V tom ich kniha určite podporí.
Veľkou výhodou tohto autora, keďže píše knihy, ktoré sú určené najmä mladým a sú o mladých je, že vie rozprávať ich rečou. Príbeh in medias res bez zbytočných odbočiek, s dávkou humoru a medziliterárnych odkazov, krátke kapitoly, to sú Papierové mestá. A k tomu ešte dve výnimočné postavy – divoká, nespútaná Margo, a trochu hanblivý, ale pritom typický townsendovský tínedžer Quentin.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Papierové mestá John Green
- Žáner: YOLi, young adult, new adult
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2014/10
- Počet strán: 296
- ISBN: 978-80-551-4021-6
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!