Norman Ohler – Totálne opojenie. Drogy v tretej ríši
Drogové i čitateľské opojenie
„Kniha ležiaca pred vami azda prispeje k tomu, aby ste si vedeli trochu lepšie predstaviť falošný svet tretej ríše, ktorá komplexne stratila kontakt so skutočnou hodnotou života a spôsobila tak veľa utrpenia“ (Ohler, 2016, s. 259).
Text rozdelený do štyroch, časovo chronologických, častí zachytáva drogové opojenie nemeckého národa v rozmedzí rokov 1933 – 1945. Autor sa slovne pohráva s tematikou liečiv, v úvode sa čitateľ oboznamuje s Príbalovým letákom, v ktorom popisuje chorobopis knihy, tiež riziká pri čítaní a vedľajšie účinky. Norman Ohler na knihe pracoval päť rokov, istý čas strávil v nemeckých a amerických archívoch. Rešeršoval a vyhodnocoval hlavne dokumenty, ktoré doterajšie výskumy obchádzali. Kniha je doteraz preložená do 14 jazykov.
Titul má znaky odbornej publikácie, čo potvrdzujú mnohé bibliografické odkazy. Zároveň v úvodných stranách je silne prítomný autorský reportážny štýl, čo sa sprvu javí byť rušivé. Je kniha odborným textom? Alebo reportážou? Zvolenú autorskú stratégiu možno ospravedlniť snahou Ohlera o dôkladné a hodnoverné vyobrazenie témy, čo na niektorých miestach vedie k unáhleným záverom. Hoc text žánrovo balansuje medzi reportážou a odbornou knihou, v prvom rade ostáva fikciou a literatúrou faktu. Text ale v konečnom dôsledku vovábi čitateľa (i laika) do spletí drogových opojení. Hitlerovské obdobie zobrazuje veľmi pútavo, až žurnalisticky šokujúco. Razantne strháva oponu dejepisných učebníc, poodhaľuje vládnuce mechanizmy, búra mýtus neochvejného diktátora a poskytuje možné vysvetlenia jeho úpadku.
Po prehranej prvej svetovej vojne sa Nemecko uchyľovalo do sveta drogového klamu. Berlín sa stal metropolou experimentovania s omamnými látkami (v roku 1928 sa v lekárňach legálne predalo 73 kilogramov morfia a kokaínu), proti čomu sa tvrdo postavili národní socialisti označením dobovej masovej kultúry za „dekadentnú západnú“. V boji proti drogám boli prijímané radikálne opatrenia (napr. zákon zdravého manželstva, 1935), no v samotnom veliteľskom tábore sa drogy stali každodennou súčasťou.
„Na rozbití Československa sa významnou mierou priamo podieľal osobný lekár Morell. Zdravotne oslabený československý prezident Emich Hácha trávil noc na 15. marca 1939 na viac-menej nútenej štátnej návšteve v novej ríšskej kancelárii. Dokument, ktorý mu Nemci predložili, de facto kapituláciu jeho vojsk pred Wermachtom, nechcel podpísať, utrpel kolaps krvného obehu a skolaboval. Hitler naliehavo privolal Morella, ktorý pribehol s kufrom a injekčným vybavením a zahraničnému štátnemu hosťovi v bezvedomí pichol taký povzbudzujúci prostriedok, že Hácha v priebehu niekoľkých sekúnd akoby vstal z mŕtvych. Podpísal papier, a tým spečatil predbežný koniec svojho štátu“ (Ohler, 2016, s. 53).
Norman Ohler na približne 260 stranách odkrýva viacero podobných faktov a rozširuje historické vedomie čitateľov o zákulisí 2. svetovej vojny. Autor sa usiluje odborne nahliadať na tematiku drog v hitlerovskom Nemecku, pričom zvoleným žánrom literatúry faktu textu dodáva čitateľskú príťažlivosť.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Totálne opojenie - Drogy v tretej ríši Norman Ohler
- Žáner: Svetová súčasná, Literatúra faktu
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2016/11
- Počet strán: 328
- ISBN: 978-80-551-4968-4
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!