Erik Axl Sund: Pýtiine pokyny
Nič pre slabé povahy
Pýtiine pokyny sú pôvodné slová, prastaré a nemôžu sa spochybňovať. Spochybňovať ale zdravý rozum autorov píšucich pod pseudonymom Erik Axl Sund, si ale rozhodne dovolím. Ešte nebola kniha, ktorú by som čítala s väčším odporom a ťažším srdcom.
Kniha Pýtiine pokyny je chvalabohu posledným dielom zo série Slabosť Victorie Bergmanovej. Zvrátené vraždy, ktoré sa objavujú v priebehu celého príbehu a ich nekonečné vyšetrovanie spojí psychologičku Sofiu Zetterlundovú a kriminalistku Jeanette Kihlbergovú nielen profesionálne, ale aj súkromne.
Kniha sa začína popisom osôb, ktoré sa v príbehu vyskytujú alebo vyskytovali a mali nejaký vplyv na hlavnú hrdinku. Potom sa v pravidelných intervaloch striedania súčasnosti a minulosti dostaneme do víru krutosti, zvrátených rituálov psychopatov a pedofilov. Normálne by som po knihe, ktorá obsahuje toľko morbídností, chorobného správania, násilia na deťoch a psychopatických odchýlok nesiahla. Veď akého normálneho človeka by bavilo čítať niečo, čo už ani nie je detektívkou, trilerom či krimi románom, ale zmesou tej najhoršej nočnej mory? Nakoľko severské krimi príbehy sú dosť obľúbené hlavne vďaka svojmu dôvtipu a neopozeranému štýlu, som zhrozená témou, ktorú sa rozhodli autori prezentovať vo svojej trilógii.
Príbeh o sadistoch a perverzákoch, ktorí sa riadia nejakými chorými pravidlami a ničia životy detí v tej najhoršej podobe, nedokáže prečítať každý milovník severských krimi.
Na knihe som našla aspoň jediné plus, a to hlavnú hrdinku, ktorej psychológia a správanie boli jedinými zaujímavými momentmi príbehu. Victoria alias Sofia si toho prežila dosť. Aj keď som nečítala predchádzajúce časti, dostala som sa k jadru jej postavy dosť rýchlo. Victoriu ako dieťa zneužívali a týrali. Jedinečným obranným mechanizmom v takýchto smutných prípadoch dochádza k rozpadu osobnosti. Victoria si vytvorila alternatívne osobnosti, ktoré v ťažkých momentoch prevzali kontrolu. Disociatívna porucha osobnosti, ktorou trpí, jej spôsobuje výpadky pamäte. Preto sa ako Sofia rozhodla skoncovať so všetkými svojimi alter egami a vyliečiť sa. O tom, že ona, Sofia, je vlastne Victoria Bergmanová, ktorú jej milenka Jeanette hľadá, však mlčí a naviguje ju ako psychologička k dôležitým prvkom profilu vraha, ktorý po sebe zahladzuje stopy. Miestami v príbehu pátra aj po svojej dcére Madeleine, pretože pociťuje ľútosť nad tým, že sa o ňu nedokázala postarať a že ju nechala napospas supom, ktorí z nej spravili narušenú vrahyňu túžiacu len a len po pomste za všetky zverstvá.
Dá sa povedať, že prelínanie minulosti a prítomnosti celkovo príbehu uškodili, nakoľko len zahmlievali jadro a odvádzali pozornosť od toho, čo autori pokladali za dôležité – vysvetliť konanie monštier.
„Odchýlky, pomyslí si Victoria. Vždy ide o odchýlky. Človek sa líši iba vtedy, ak sú vopred stanovené normy. A psychiatria je dotovaná štátom. Takže to v podstate znamená, že politika rozhoduje o tom, čo je choré a čo nie. Ale v psychológii by to tak nemalo byť. Nie sú v nej jasné hranice, a ak je niečo, čo istotne vie, tak to, že všetci ľudia sa zároveň líšia, ale aj nelíšia“ (str. 260).
Za sklamanie považujem i nedostatočne rozvinutú tematiku Pýtiiných pokynov, keďže som očakávala, že práve to bude ťažiskom príbehu a kniha sa bude sústrediť viac na pravidlá sekty pedofilov. Namiesto toho pátrate po nezvestnej žene, chorom vrahovi detí, zabudnutej dcére a po monštre, ktoré to má celé na svedomí.
Fakt, že dej sa týka pedofilov, zločinov v detskej pornografii a neskutočne surových vrážd, knihu zaradil medzi tie najhoršie, aké som kedy čítala. Jednak pre ťažkú tému a jednak pre spomínanú pokrivenú logiku autorov prezentovať niečo také obludné čitateľom. Kniha nebola nijak zvlášť napínavá. Očakávala som, že psychicky narušená matka aj dcéra sa stretnú, no autori to zariadili inak. Podstatu príbehu dohnali až do minulosti druhej svetovej vojny a vyhladzovania židovskej populácie. Nerozumela som, prečo sa tak autori rozhodli, no jednoducho to do celého konceptu príbehu nezapadlo tak ako malo, čoho výsledkom boli len zmiešané pocity.
Kniha sa popri hlavnom deji zaoberá ešte aj príbehmi vedľajších postáv, ktorých osud je čitateľom absolútne ukradnutý, keďže nehrajú žiadnu dôležitú úlohu, a slúžia iba ako rozptýlenie od krutostí, ktoré sú súčasťou príbehu.
Záver knihy je v podstate konečnou stanicou, kde vystúpite a ani sa neobzriete späť.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Pýtiine pokyny Erik Axl Sund
- Žáner: Dobrodružstvo, thrillery, Krimi, detektívky
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2015/03
- Počet strán: 384
- ISBN: 978-80-551-4180-0
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!