Krstný otec. Všetko o kultovom filme
Práve vychádza jedinečná kniha uznávaného odborníka Petra Cowieho – Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu.
Prostredníctvom archívnych materiálov, fotografií z nakrúcania a zasväteného sprievodného textu rozpráva fascinujúci príbeh filmu, ktorý takmer neuzrel svetlo sveta. Prezentuje jednotlivé komponenty, ktoré – napriek všetkým očakávaniam – do seba tak skvelo zapadli, že tento film štúdia Paramount v roku 1972 dosiahol obrovský úspech a jeho popularita pretrváva do súčasnosti.
Krstný otec je určite jeden z najobľúbenejších a najuznávanejších filmov v histórii svetovej kinematografie. V opakovaných prieskumoch sa toto majstrovské dielo režiséra Francisa Forda Coppolu zaradilo medzi najvýznamnejšie filmy, aké sa kedy objavili na filmovom plátne. Jeho prezentácia, symbolika a slovník ovplyvnili celú generáciu filmárov a popkultúru všeobecne.
Táto sága o americkej rodine s talianskymi koreňmi, ktorá divákovi ponúka zasvätený pohľad do spleti mafiánskych tradícií, zažila mnoho imitácií aj paródií – no žiadna z nich sa jej nevyrovnala.
V porovnaní s mnohými inými filmami nakrútenými v rovnakom období Krstný otec pôsobí mimoriadne sviežo. Z vizuálnej stránky je to najmä vďaka klasickej technike snímania – bez ručnej kamery alebo excentrických záberov, bez zoomov (okrem úvodného záberu) – a úsporne použitým špeciálnym efektom, ktoré nikdy netrvajú dlhšie, než je nevyhnutné.
Čo nájdete v knihe Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu?
Informácie o každej postave, od Dona Vita Corleoneho, cez Toma hagena, Johnnyho Fontana, až po Al Neriho, či Lucu Brasiho.
Samostatné kapitoly sú o scenári, režisérovi F.F.Coppolovi, o výbere hercov a výprave, o kamere, kostýmoch aj samotnom nakrúcaní. Či už v New Yorku alebo na Sicílii.
Dozviete sa, ako sa dá zostrihať komorný veľkofilm, ako sa vyberala hudba, ako vyzerala premiéra a aké boli prvé reakcie.
V závere knihy je kapitola Vystrihnuté scény, Ocenenia, Vplyv a odkaz, ako aj informácia o dvojke a trojke Krstný otec.
V knihe Petra Cowieho (na fotografii) Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu sa dozviete množstvo zaujímavostí o filme.
Krstný otec bol predzvesťou novej etapy v hollywoodskej histórii. Renegátske produkcie ako Bezstarostná jazda (Easy Rider) a Malé životné etudy (Five Easy Pieces) boli reakciou na závan slobody z európskej kinematografie, a keď 31-ročný Francis Ford Coppola nakrútil podľa svojich predstáv Krstného otca – a pritom neprekročil medze existujúceho štúdiového systému –, Hollywood sa horko-ťažko dotrmácal do flexibilnejšej a ambicióznejšej éry, v ktorej sa chopili iniciatívy talentovaní filmári ako Martin Scorsese, Steven Spielberg, George Lucas a Brian De Palma.
Pre filmové štúdio Paramount Pictures, kde bol šéfom produkcie Robert Evans, Krstný otec predstavoval začiatok zlatej horúčky, obdobia rozkvetu troch-štyroch rokov, keď vyrobili niekoľko pozoruhodných filmov, ktoré vyvrcholili dielom Romana Polanského Čínska štvrť.
Román Maria Puza
Mario Puzo uviedol svoj román Krstný otec (vyšiel v roku 1969) citátom z Balzaca: „Za každým veľkým bohatstvom je zločin.“
Román Krstný otec je kniha, ktorá v sebe skrýva košatý príbeh puntičkársky rozdelený do rozličných období a epizód.
Puzo mal už takmer päťdesiat rokov, keď napísal Krstného otca. Jeho rodičia emigrovali z Talianska a žili v chudobe na Manhattane v Hellʼs Kitchen, medzi 34. a 59. ulicou vo West Side, ktorá sa počas prohibície stala liahňou viacerých gangov a neskôr podhubím pre nezákonný hazard.
Román sa vlastne zrodil z nevyhnutnosti. Puzove predchádzajúce knihy síce mali dobrú odozvu, no neboli to kasové trháky a spisovateľ zarobil na honorároch iba 6 500 dolárov. V roku 1965, ako sám priznal, dlhoval svojim kamarátom, majiteľom stávkových kancelárií „a rozličným úžerníkom“ sumu 20 000 dolárov.
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!