Vianočný pomocník, časť 2.
Šťastné a čitateľské!
Dúfam, že tento rok ste mali veľa pekných čitateľských zážitkov a tešíte sa aj na tie ďalšie v novom roku. Moje čitateľské zážitky z tohto roku boli širokospektrálne, najviac však vo mne zanechali stopu tieto knihy: Netopierí muž, Vianočka Udatný, Eleanor a Park, Čitateľ z vlaku o 6:27, Hraničiarov učeň, Sofiin svet, Plážové poviedky, Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta, Divergencia, Jeden deň, Päť minút pred večerou. .. a dalo by sa samozrejme pokračovať. Tieto Vianoce sa u mňa budú niesť , podobne ako tie minulé, v časoch minulých. Ako fanúšička Jane Austenovej sa chystám prečítať si knihu pre tínedžerov Jane Austenová bola moja najlepšia kamoška. A ako to už býva, kým sa ja dostanem k prvej časti, autorke Core Harrison už stihli vydať aj jej pokračovanie – Jane Austenová mi prebrala frajera. Tá si však bude musieť na mňa počkať. Potom ma oslovil román Agnes Greyová od Anne Brontë, ktorý na mňa už tiež netrpezlivo čaká. Ak by som zaspala dobu, do reality ma prebudí svojimi high-tech vychytávkami Steve Jobs, presnejšie jeho biografia od Waltera Isaacsona.
Ak ešte zháňate darčeky na poslednú chvíľu alebo váhate, ktorá knižka by Vám spravila radosť, rada Vám svojimi odporúčaniami pomôžem.
Knihy pre deti
Ivona Březinová – Začarovaná trieda
Veľmi pestrá a vtipná knižka o troch bratoch, kúzelníkoch, ktorí prídu ako noví žiaci do triedy. Fantazijný štýl autorky je pútavý a okrem rozvíjania fantázie, rozvíja aj tému o predsudkoch s rómskou menšinou. Početné ocenenia len potvrdzujú čitateľskú kvalitu. Navyše, deťom sa bude rýchlo čítať, pretože nemá prehnanú hrúbku.
Martin Raýman – Vianočka Udatný
Aj keď krkolomný názov, ktorý neuvádzam celý, môže niekoho odradiť, no určite by tým spôsobil škodu hlavne sebe. Pretože kniha je vtipná, aktuálna, originálna a dej nepredvídateľný. Zasmejú sa na nej deti, ako aj ich rodičia a určite poteší. A ako darček na Vianoce je úplne stvorená.
-násťroční
John Boyne – Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta
Vlastnosť úžasnosti obsahuje už názov knižky a plným právom, pretože táto kniha je naozaj úžasná. Vyrovnávanie sa s tým, že je niekto iný, ako ostatní, a ako ho vníma okolie, je hlavnými témami tejto knihy. Avšak kniha nie je len o „inakosti“, načrtáva aj rôzne iné vážne témy, ako napr. zlyhávanie rodičov pri výchove, ale pritom je napísaná ľahkou formou. Vekové odporúčanie vydavateľstva (od ôsmich rokov) považujem za mierne chybné, preto sa knižka nachádza v tejto kategórii. Na záver už len spomeniem, že autor napísal aj legendárneho Chlapca v pásikavom pyžame.
John Flanagan - Hraničiarov učeň 1 – Ruiny Gorlanu
Bohužiaľ, v našich zemepisných šírkach sú k dispozícii (aj to asi skôr nedostupné) len prvé štyri časti tejto série, kým v Česku vyšlo aj druhé vydanie celkovo dvanásťdielnej (!) série. Táto fantasy chytí aj tých neskôr narodených (mám odskúšané). Boj dobra so zlom, mágia, ale aj odvaha a priateľstvo vstúpia do života jednoduchého chlapca – siroty, ktorú si vyberie hraničiar Halt do služby. Knižka dokazuje, že aj malý človek môže mať vplyv na veľké udalosti.
Romantika
Julie Klassenová – Učiteľova dcéra
Táto kniha ma príjemne prekvapila. Odohráva sa v minulosti, storočie už presne neviem, ale taká doba Jane Austenovej by to mohla byť. Skutočne príjemné, oddychové čítanie s jemným závojom tajomna či nebezpečenstva. Autorka sa trochu inšpirovala Janou Eyrovou či Sídlom Mansfield, ale ja som jej odpustila a teším sa na jej ďalšie knihy.
Julie Anne Longová – Vévoda na útěku
K tejto knižke sa už ťažšie dostanete, čo bol aj môj prípad, no aj ďalšie autorkine knihy by mali stáť za to. Čudujem sa, že vydavateľstvo Ikar ešte tieto knihy nepreložilo aj do slovenčiny, pretože v Čechách zjavne majú úspech. Romány sú zasadené znova do minulosti, ale vôbec to neznamená pre ne mínusový bod. Autorka veľmi živo rozpráva napínavý príbeh a lásku vôbec neidealizuje či nenaivizuje. Plnokrvné postavy, napätie či nebezpečenstvo sú pevnou súčasťou tohto románu.
Napätie
Jo Nesbø – Netopierí muž
Prvá časť série o detektívovi Harrym Holeovi. Autor prináša postavu detektíva, ktorá je veľmi ľudská, nemá prehnané fyzické schopnosti a sama robí chyby. Napríklad v tejto knihe sa detektív Harry vyrovnáva so smrťou kolegu, ktorú zavinil, a preto ho nórske policajné oddelenie prinúti zmeniť pracovné prostredie. Kniha okrem výbornej a nečakanej zápletky ponúka reálie Austrálie, pretože sa príbeh odohráva v Sydney.
Michael Connelly – Básnik smrti
Autor sa preslávil hlavne kvôli postave Harrymu Boschovi a zobrazovaním skazeného Los Angeles. V tejto detektívke však detektív, ako taký nevystupuje. Hlavnou postavou je novinár, ktorý sa snaží objasniť samovraždu brata, pretože tuší, že jeho brat, policajt, by sa len-tak zo špásu nezabil. Pracoval totiž na jednom dôležitom prípade.
Nároční
Jean-Paul Didierlaurent – Čitateľ z vlaku o 6:27
Táto útla knižka poteší svojou zvláštnosťou, vtipom a aj zmyslom pre dobrú vec. Jedinečný hlavný hrdina, Ardlo Buret, toaletárka Julie, vrátnik Yvon a Giuseppe Vás rozcítia, rozosmejú aj dojmú. Originálnosť a jednoduchosť sú pilierom tohto románu na jeden dúšok.
David Nicholls – Jeden deň
Možno ste už videli film, no kto ho ešte nevidel, je vo výhode. Netradičná romantická zápletka, slovný ping-pong medzi mužom a ženou a aktuálny pohľad na realitu či každodenný život. Možno si aj Vy položíte otázku – Môže existovať priateľstvo medzi mužom a ženou?
Ako vidíte, kníh na čítanie je stále dosť. Ja si želám, aby sa vždy našli ľudia, ktorí tie knižky budú aj čítať. Tak teda šťastné a čitateľské!
Kristína Gabrišová
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!