Robert Bryndza - rozhovor o novinke Dievča v ľade
Chcem, aby ste boli všetci prekvapení
Robert Byndza, autor úspešnej detektívnej série s hrdinkou Erikou Fosterovou, aj v ďalších pokračovaniach príbehu čitateľom i kritikom dokazuje, že svetový úspech jeho prvého trilleru The Girl in The Ice nebola náhoda a že sa plným právom stal novou hviezdou v literárnom svete. Na Slovensku práve vychádza preklad prvej časti z voľného pokračovania tejto svetovo úspešnej knižnej série s názvom Dievča v ľade.
Vašu spisovateľskú kariéru ste začali ako autor romantických komédii, ktorých hrdinky sú ženy a svetový úspech ste dosiahli s trillerom Dievča v ľade, kde je hlavnou postavou opäť žena. Čo Vás na ženských hrdinkách priťahuje? Alebo snáď máte problém stotožniť sa s mužskými či dokonca machistickými hrdinami?
Ako autorovi mi nerobí problém stotožniť sa so žiadnou postavou, či je to muž alebo žena, hrdina alebo kriminálnik. Myslím si ale, že je zaujímavejšie tvoriť ženskú hrdinku. Erika Fosterová je žena- detektívka pracujúca v prostredí, kde stále dominuje mužské pohlavie a to je živnou pôdou pre zaujímavé príbehy. Erika totiž musí vynakladať takmer rovnaké úsilie na to, aby chytila vraha, ako na to, aby sa presadila a obhájila svoje postavenie policajtky.
Ako sa vlastne rodí bestsellerová hrdinka? V jednom rozhovore ste totiž povedal, že o postave Eriky ste premýšľali dlhé roky. Má Erika nejaký reálny predobraz?
Predtým ako som začal písať, som naozaj o Erike niekoľko rokov rozmýšľal. Pôvodne som vytvoril prvú verziu príbehu Dievča v ľade tak, že sa odohrávala na Slovensku. Keď som však rukopis poslal svojmu nakladateľovi, povedal mi, že sa mu páči hlavná postava aj príbeh, ale že podľa neho by bolo lepšie, keby Erika bola Slovenka, ktorá by žila v Londýne. V tejto prvej verzii knihy som dôrazne rozvinul postavu a jej charakter, takže v druhej verzii už bolo jasné, aká Erika naozaj je.
Niektorí z našich českých a slovenských čitateľov vo svojich recenziách uvádzajú fakt, že ste veľmi politicky korektný a „multi-kulti“- medzi postavami v knihe nechýba homosexuál, lesba, Afroameričan a Erika je koniec koncov imigrantka... Bol to zámer dostať do príbehu všetky možné typy ľudí?
Toto je otázka, ktorú nedostávam prvýkrát a vždy prichádza od čitateľov, ktorí pochádzajú zo štátov, kde je absolútna prevaha belochov. Dievča v ľade, The Night Stalker a ďalšie prípady Eriky Fosterovej, ktoré ešte len vyjdú, sa odohrávajú v Londýne, čo je jedno z najkozmopolitnejších miest na svete. Ako autor cítim povinnosť popisovať svet taký, aký je. V Londýne som žil dlhých tridsať rokov a vystriedal som rôzne profesie: od barov, cez kancelárie až po nemocnice, pracoval som tak pre štátny ako aj súkromný sektor a ľudia, ktorých som stretával boli belosi, černosi, Aziati, hetero i homosexuálovia. Čiže nie, svoje príbehy nepíšem so zámerom byť politicky korektný, jednoducho len popisujem život a ľudí v Londýne. Vnímam to tak, že autor je ten, kto sa má zamyslieť a pozorovať dianie okolo seba a potom o tom písať. Pokiaľ by som písal knihu, ktorej dej sa odohráva na Slovensku alebo v Čechách, bola by z tohto pohľadu veľmi rozdielna.
A čo ďalšie prípad Eriky Fosterovej? Stále zbierate nápady alebo už máte vystavaný dej? Keď sledujete televízne správy, kde sa práve hovorí o vražde, premýšľate o tom, že i podobný príbeh by mohla Erika vyriešiť?
O nových nápadoch premýšľam nielen počas televíznych správ, ale námety zbieram i z časopisov a novín. Už píšem piaty prípad Eriky, ale nič konkrétne neprezradím. Chcem, aby ste boli všetci prekvapení.
Zdroj: GRADA Publishing, a.s.
Robert Bryndza je britský autor, trvale žijúci na Slovensku so svojím manželom Jánom. Písať začal už vo svojich 13 rokoch, keď mu rodičia na Vianoce kúpili písací stroj. Pôvodne vyštudoval herectvo, no z nedostatku príležitostí sa rozhodol, že si napíše vlastnú divadelnú hru. S hrou sa neskôr zúčastnil divadelného festivalu v Edinburgu, kde zožala veľký úspech. To Roberta povzbudilo, aby sa písaniu začal venovať profesionálne.
Čoskoro sa v Británii stal známym ako úspešný autor humoristických románov s nádychom romantiky. Spolu s manželom Jánom napísali satiru na „skvelý“ život v továrni na sny s názvom Lost in Crazytown, ktorá je inšpirovaná ich vlastnými zážitkami z doby, keď obaja pracovali v Hollywoode- Robert ako herec a Ján ako vizážista hviezd.
Napriek úspechom, ktoré Robert ako autor romantických komédii dosiahol, nezabudol na svoj tajný sen napísať triller. Námet na postavu a prípady detektívky šéfinšpektorky Eriky Fosterovej sa v ňom rodili niekoľko rokov. Titul s názvom Dievča v ľade (The Girl in the Ice), čo je hneď prvá časť voľného pokračovania detektívnej série, sa stala bestsellerom The Wall Street Journal a USA Today. V zahraničí sa behom necelého roka od jeho vydania predalo viac ako milión výtlačkov a kniha bola preložená do dvadsiatich siedmich jazykov. Pre českých a slovenských fanúšikov Eriky Fosterovej môže byť zaujímavý pôvod hlavnej hrdinky, pretože pochádza zo Slovenska. Do Anglicka odišla už pred mnohými rokmi robiť opatrovateľku, no postupne sa vypracovala až na šéfinšpektorku.
V ďalšom pokračovaní trilleru s názvom The Night Stalker Bryndza naopak čerpá z trinástich rokov, ktoré prežil v južnom Londýne. Okrem miesta, kde sa Erika so svojím tímom pohybuje sa autor inšpiroval aj skutočným prípadom, kedy sa sériový vrah vlúpal v noci do domu a polícia dlhú dobu nemala žiadne spojítko. Nakoniec sa zistilo, že vrah žije iba o pár ulíc ďalej, ako sám autor.
Aj v treťom diely série s názvom Dark Water, ktorý v Českej republike vyšiel na jeseň toto roku, pripravil Robert Bryndza ďalšie nástrahy. Ako prezradil, poctivo pracuje na ďalších prípadoch systematickej vyšetrovateľky. Sprostredkovane do nich môžu zasiahnuť aj čitatelia: Robert poctivo číta všetky odkazy, ktoré mu posielajú cez Facebook alebo nechávajú na jeho webových stránkach www.robertbryndza.com.
Zdroj: GRADA Publishing, a.s.
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!