Ernest Cline – Ready Player One (Hra začína)
Budúcnosť zabalená do 80. rokov
Buď šialenosť a spisovateľská samovražda, alebo počin génia. Niečo také som si pomyslela, keď som sa po prvýkrát dozvedela o existencii tejto knihy. Moderátori v rozhovoroch ku knihe s Ernestom Clinom, ktoré som sledovala pred jej prečítaním, neustále spomínali niečo ako „geekovský Da Vinciho kód“, „biblia všetkých geekov“ a mnoho ďalších, ultimátne a zaväzujúco vyznievajúcich pútačov, ktoré vo mne v konečnom dôsledku len vzbudili ešte viac... Zvedavosti? Pochybností? Skepticizmu?
S neskrývaným cynizmom som sa sama seba pýtala, ako by sa asi mohla videohra stať zároveň témou, prostredím i zápletkou literárneho diela bez toho, aby to nebol „návod na použitie“. Úprimne, keď som o tom premýšľala, v hĺbke duše som sa modlila, aby to nebolo jedno z tých veľdiel, kde sú referencie na filmy, hry či hudbu nasúkané ako päsť na oko len preto, aby tým autor dokázal, ako sa v tej ktorej oblasti vyzná. Takých kníh je naozaj dosť! (V oboch zmysloch slova.)
Vďaka Bohu, že sa môj úsudok nie vždy stretne s realitou.
Už svojou vizuálnou stránkou sa kniha akoby chcela natlačiť do rodiny vizuálnej alternatívnej reality 80. rokov a zapadnúť tak niekde na poličku hneď vedľa Atari a Packmana. No zdá sa, akoby autor dokonale rozumel charakteru hier, filmov či hudby a ich rozdielom oproti literatúre. Nesnaží sa ich nasilu „vystrihnúť“ zo skutočného života a „nalepiť“ do knihy. Namiesto toho k nim pristupuje rozumne, s vedomím odlišnosti a robí ich tak dokonale uspôsobenými pre príbeh a naráciu.
Príbeh sa odohráva v roku 2044, kedy síce už nežije veľa pôvodných fanúšikov pop kultúry 80. rokov, no napriek tomu sa jej doslova na plný úväzok venuje neuveriteľné množstvo ľudí. Dôvodom je smrť herného dizajnéra a vývojára Jamesa Hallidaya, autora najväčšej videohry všetkých čias, OASIS. Ten vo svojom testamente zanechal obrovské dedičstvo a celý svoj majetok komukoľvek, kto ako prvý vyrieši sériu hádaniek a labyrintov súvisiacich s érou 80. rokov.
OASIS, multiplayerová videohra, ktorú Hallyday vytvoril, sa plynutím času a postupným rozvojom transformovala do skutočnej siete virtuálnej reality, ktorá ponúkala „živú“ interakciu avatarov, skutočné prepojenie, a ktorú každodenne používala väčšina ľudstva. Ponúkal neobmedzené možnosti cestovania, vzdelania, adrenalínu, koníčkov, hier... Slaboch v ňom mohol vyhrať súboj v boxe, niekto mohol preletieť rogalom ponad oceán, navštíviť ktorýkoľvek kúsok Zeme. OASIS skrátka poskytoval neobmedzené možnosti, ktoré limitoval len počet kreditov a XP. Časť toho, čo robilo túto virtuálnu realitu pre ľudí takou atraktívnou, bol fakt, že skutočný svet bol v troskách. Reálny svet sa boril v ekonomickej, hospodárskej, ekologickej i morálnej kríze a zdalo sa, že všetko smeruje ešte k horšiemu. Avatari v OASISE teda mnohokrát radšej vymieňali skľučujúcu, sivastú realitu sveta okolo nich za neobmedzenú realitu hry.
Rozprávačom knihy je stredoškolák Wade Watts, žijúci v jednej z vysokých veží na okraji mesta poskladanej z karavanov, lodných kontajnerov a plechu. Jeho útočiskom je len opustená dodávka uprostred šrotoviska, v ktorej môže na seba prebrať svoje virtuálne alter ego a vstúpiť do OASISU.
Wade je, tak ako nespočetné množstvo ďalších lobovcov (ľudí, ktorí zasvätili svoj život pátraniu po Hallydayovom dedičstve) posadnutý Hallydayom a jeho obsesiami (najmä obdobím 80. rokov a jeho pop kultúrou), a preto sa rozhodne začať ho študovať a zistiť o ňom všetko. Ako hráš na plný úväzok je Wade mimoriadne súťaživý, a preto netrvá dlho, kým vie naspamäť všetky dialógy Rodinných pút, kým vie dokonale hrať všetky arkády a plošinovky toho obdobia a kým pozná každú jednu pieseň, ktorú v tom čase vydali.
Hallyday vo svojom testamente so značným sentimentom v hlase spomenul hru na Atari Adventure, prvú, v ktorej sa kedy objavil Easter Egg, ktorý doň potajme vložil jej tvorca Warren Robinett.
Nuž toto bol moment, kedy som musela siahať po wikipedii tak často ako už dlho nie. Ak vás zápletka Clinovej knihy chytila, ale nie ste práve najzbehlejší v herných a filmových nuansách 80. rokov, zrejme to tak bude aj vo vašom prípade. Inak vás záplava prichádzajúcich referencií doslova strhne a rozmliaždi na drť.
Easter Egg je predmet, vzácny artefakt alebo len žart či referencia. Občas ich môže v hre potajme ukryť jej tvorca. A presne toto spravil Hallyday vo svojom OASISE. Ukryl v ňom Easter Egg, ktorý je jeho dedičstvom a ktorý spustil lavínu šialených lobovcov pátrajúcich po ňom.
Wade spolu so štyrmi ďalšími lobovcami vytvoria neoficiálnu hunterskú koalíciu známu ako Slávna päťka a pokúšajú sa udržať si vedúce priečky na výsledkovej tabuľke súťaže, získať Easter Egg a zabrániť, aby sa dostal do ruky úhlavným nepriateľom.
Áno, občas sa zdá, akoby boli charaktery trochu dvojplošnejšie, než by sa nám páčilo. Neprechádzajú výrazným emocionálno-mentálnym rozvojom a výrazne sa nevyvíjajú. No čítame Zločin a trest alebo YA gaming dystopiu? Naozaj je také nevyhnutné mať v týchto knihách úžasne sa rozvíjajúce charaktery a prekvitajúci život postáv? Myslím, že nie. Nie je to nevyhnutné, a dokonca by som povedala, že v tomto prípade by to bolo kontraproduktívne. Robiť z knihy takéhoto druhu výrazne intelektuálne hodnotnú literatúru pri zachovaní všetkého, čo nám autor chcel povedať, by bolo nemožné. Ak aj možné, tak s obeťami. A ako prvá by s veľkou pravdepodobnosťou padla čítavosť. A bez tej je to nanič!
Hodnota tejto knihy spočíva v majstrovstve prenesenia virtuálne trojrozmerného sveta hier do prostredia výrazne okliešteného, zredukovaného na 2D, do prostredia knihy bez toho, aby čitateľ pocítil, že mu niečo chýba, alebo že mu niečo na narácii vadí.
Ready Player One je síce kniha preplnená referenciami a odkazmi na triliardu filmov, videohier či hudby (prevažne z 80. rokov), ale zdá sa, že to zaúčinkovalo výborne. A dokonca aj u ľudí, ktorí majú radi knihy bez obrázkov. A bude zaujímavé sledovať, ako sa z knihy založenej na hudbe, hrách, seriáloch a filmoch stane film (ako sa plánuje na rok 2017).
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Ready Player One - Hra sa začína Ernest Cline
- Žáner: Sci-fi, fantasy
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2016/06
- Počet strán: 400
- ISBN: 978-80-551-4781-9
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!