Justin Cronin – Mesto zrkadiel
Upírska apokalypsa trochu inak
Záverečná časť o epidémii, ktorá takmer vyhubila ľudstvo, prináša pre milovníkov fantasy a upírskej tematiky diametrálne odlišný pohľad na to, ako by svet vyzeral, keby upíri vznikli formou nákazy. Dozviete sa viac o prvom nakazenom a o boji medzi dobrom a zlom v rozvrátenej spoločnosti.
Justin Cronin je americký spisovateľ a profesor angličtiny, ktorý získal za román Letný hosť Hemingway Foundation/PEN Award (ročne udeľovanú cenu za najlepšiu prvotinu), Cenu Stephena Cranea a Whiting Award. Za pokračovanie prvého príbehu, Dvanástka, získal ocenenie Goodreads Choice Awards Best Horror. Filmové, resp. seriálové, spracovanie kníh je síce plánované, ale presný termín nie je známy. Poslednou časťou príbehu je Mesto zrkadiel.
Tiež patríte medzi fanúšikov upírskych príbehov? Ja určite áno, i keď dávam prednosť ľahko romantickému žánru spojenému s vampirizmom. Knižná trilógia Priechod je však odlišná od bežnej upírskej literatúry, ktorú som doposiaľ čítala. Anotácia prvej knihy: „Ambiciózny, silný príbeh z pera oceňovaného a rešpektovaného autora Justina Cronina epickým rozmachom zahŕňa prvky katastrofy a boja o prežitie, sebaobetovania, ale i nádeje.“ naznačuje, že dej tejto trilógie bude nielen o súboji sveta so smrtonosnou infekciou.
Začiatok knihy Mesto zrkadiel predstavuje sumár udalostí, ktoré sa odohrali v predchádzajúcich častiach. Štýlovo pripomína skôr výňatky z biblie, ktoré vhodne uvedú do deja, pričom nepôsobia vôbec nudne. Kniha je rozdelená do viacerých časových línií, ktoré sa rozkladajú počas celého tisícročia. Udalosti pred nákazou a udalosti po nákaze sa v knihe striedajú dosť mätúco. Ako čitateľka by som uvítala istú dávku chronológie, aby mi príbeh dával zmysel. Za jednu z výhod knihy vnímam krátke kapitoly v jednotlivých častiach príbehu, ktoré neboli prehnane opisné, zato výstižne zachytávali črty post-apokalyptického sveta, v ktorom živorili obyčajní smrteľníci a výri (upíri). Opis ich dennodenného života je dosť podrobný hlavne pre všetkých, ktorí majú veľkú predstavivosť. Politický režim dovoľuje rodinám mať len jedno dieťa a ak chcú mať rodiny ďalšie deti, musia žiadať o povolenie (podobnosť s Čínou čisto náhodná?). Živoria, bojujú o prežitie a pritom nesmú zabúdať na nariadenia zhora. Takto dramaticky vykresľovaná doba dodáva knihe temno a žalostnosť. Násilie a vulgarizmy v knihe sú síce pre dospelého čitateľa znesiteľné, ale verím, že niektorých aj to môže odradiť.
Z celej tretej časti trilógie ma na knihe najviac zaujala časť, v ktorej Nula, prvý nakazený, rozpráva svoj životný a posmrtný príbeh. Najprv sa zdá, že ide o obyčajného človeka, ktorého postihujú životné situácie podobné tým našim. No postupne sa odhaľuje, že Nula nebol až taký bezúhonný, ako sa spočiatku javil. Empatickí čitatelia sa určite dokážu vcítiť do jeho postavenia pred tým, než sa s neho stalo „monštrum“.
Vzhľadom na množstvo postáv, ktoré sa v celom príbehu vyskytovali a mne sa popravde aj miešali v časových líniách, som mala problém s orientáciou, kedy sa ktoré udalosti udiali. Priveľa mien, vzájomných vzťahov a zápletok medzi postavami mi vytvorili dostatočný chaos. Pozitívom tohto chaosu a spleti hrdinov knihy sú hlavne filozofické myšlienky preživších a ich vnímanie danej doby.
Záver knihy tvorila správa z konferencie, ktorá niesla prvky dokumentárnej činnosti spoločnosti, ktorá prežila a skúmala následky po nákaze. Osobne by mi celkom stačilo, keby správa bola zhrnutá na dvoch stranách knihy, no autorovi očividne nie. Rozpitval stav sveta a spoločnosti doložený „reálnymi“ až autentickými zábermi. Zbytočným epilógom sa len natiahol nevyhnutný koniec celej trilógie.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Mesto zrkadiel Justin Cronin
- Žáner: Sci-fi, fantasy, Dobrodružstvo, thrillery
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2017/02
- Počet strán: 632
- ISBN: 978-80-551-5245-5
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!