Anders de la Motte – [bublina]
Raz to praskne
Švédskemu autorovi, bývalému policajtovi a v súčasnosti medzinárodnému bezpečnostnému poradcovi, práve vyšiel nový kriminálny román MemoRandom. V tejto recenzii však bude reč o jeho staršom dieli, záverečnej časti trilógie Hra.
Musím sa priznať, že predchádzajúce dve časti trilógie – Hra (2012) a Šum (2013), som nečítala. Preto som tak aj ku knihe pristupovala, teda s istou nechuťou, že jej neporozumiem a celé čítanie bude o ničom. Aké bolo moje prekvapenie, keď kniha bola čitateľná aj bez dvoch predošlých častí. A to je jednou z pozitív tejto knihy. Ak ste teda o trilógii Hra ani len nepočuli, do čítania Bubliny sa môžete pustiť aj tak.
Kniha síce obsahuje určité narážky na dej predchádzajúcich častí a fanúšikom trilógie budú dávať hlbší zmysel, no autor ich v krátkosti buď vysvetlí alebo na odvíjanie zápletky súčasnej knihy nie sú dôležité, takže si ich čitateľ môže sám domyslieť.
HP, Henrik Petterson, je políciou obvinený z pripravovaného útoku na kráľovskú rodinu. Všetko je však dielom Hry, v ktorej sa dostal do nemilosti a snaží sa ním manipulovať. Všade ho sleduje polícia alebo iní členovia Hry. Alebo je len prehnane paranoidný? Jeho sestra Rebecca sa mu snaží pomôcť a pokúša sa ho kontaktovať, no sama má dosť problémov – od nespavosti, cez tajný bankový sejf, až po problémy v pracovnom či osobnom živote.
Príbeh má dlhší rozbeh, čo bude určite spôsobené aj tým, že nie som do Hry od prvého dielu zasvätená. Problémom pre čitateľa môže byť aj orientácia vo švédskych, trošku „jazykolamných" menách a teda rozoznať, kto je kto v knihe. Štýlovo sa mi autor podobá Larssonovi. Myslím, že to nie je spôsobené rovnakou národnosťou autorov či podobnou témou kníh, skôr poukazujem na zdĺhavejší, vysvetľujúci ráz, ktorým sa obaja spisovatelia prebojúvajú k podstate.
Bublina je ústredným motívom diela. Na začiatku knihy je výklad tohto slova a autor sa k jeho jednotlivým významom neustále vracia, aby nakoniec bubliny praskli. Lebo všetky bubliny raz prasknú a pravda vyjde najavo.
Autorov rozprávač sa striedavo zameriava na súrodencov, HP a Rebeccu, pričom niekedy v týchto pohľadoch na seba priamo nadväzuje. Téma konšpiračných teórií či sledovania nie je ani v literatúre žiadne nóvum. Stačí si pripomenúť román Prípad Pelikán (1993) od J. Grishama či film Hra (1997) od režiséra D. Finchera. Autor však týmto témam vnáša aktuálny pohľad, čím sa stávajú ešte znepokojivejšími. A utvrdzujú ma v mojom rozhodnutí zrušiť si konto na sociálnej sieti... Obdivuhodný je aj autorov postoj k švédskemu systému či Švédsku celkovo; jeho nezaujatosť a zároveň kritickosť ho znova spájajú s Larssonom. Podobný štýl má aj aktuálny kráľ slovenskej detektívky, Dominik Dán, ktorý komentovaním súčasnej spoločnosti na Slovensku neraz trafí klinec po hlavičke.
Dve veci mi v tomto trileri trochu nesadli – napínavé časti a záver. Buď začínam byť imúnna voči vybudovanému napätiu v knihách alebo s tými napínavými scénami niečo bolo. Uznávam, niektoré úseky boli vyskladané úplne strhujúco, že som dokázala bez prestávky prečítať značný počet strán. Ale pri ostatných mi niečo chýbalo.
Záver neviem objektívne zhodnotiť, pretože by bol potrebný názor čitateľa, ktorý má za sebou všetky knihy, takže moju mienku si neberte príliš k srdcu. Avšak na záver mi tam chýbalo vnímanie celej situácie z pohľadu HP, keďže bol viac zapojený do Hry ako jeho sestra Rebecca.
Autor ponúka určite nový pohľad na trochu zaprášenú tému, ktorá však bude stále aktuálna, pokiaľ spoločnosť v takejto podobe pretrvá. Napätie je síce na istých miestach menej pútavé a niektoré zápletky sa dajú odhaliť, no napriek tomu autor dokáže prekvapiť.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Bublina Anders de la Motte
- Žáner: Dobrodružstvo, thrillery, Krimi, detektívky
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2014/11
- Počet strán: 392
- ISBN: 978-80-551-3183-2
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!