Barbora Škovierová: Ako kolibrík
Problémy násťročných
Na slovenskej literárnej scéne sa objavila novinka od Barbory Škovierovej s názvom Ako kolibrík. Sofia je tínedžerka, ktorá miluje tanec. Bohužiaľ, patrí ku generácii detí, ktorých rodičia sa často rozvádzajú. Našťastie má Sofia kamarátov a priateľa, ktorí ju podržia aj v týchto chvíľach. Ale je tomu naozaj tak? Život Sofie sa obracia naruby každý deň, veď je predsa tínedžerka, ktorej nálady sú raz hore a raz dole, a aj najmenšia maličkosť či zmena predpovedá katastrofu nekonečných rozmerov.
Kniha sa začína Sofiiným rozprávaním o tom, ako skončila u psychologičky a čo „všetko“ jej povedala. O čom jej hlavná hrdinka hovorila, sa bohužiaľ nedozvieme. Netuším, čo tým autorka knihy sledovala, ale hneď zo začiatku to nedáva zmysel, nakoľko ďalšie kapitoly už scénu s psychologičkou nevysvetľujú, neobjasňujú, ba už ju ani hlavná hrdinka, ani jej rodičia vôbec nespomínajú. Dej tejto novinky je dosť jednoduchý a nenáročný na čítanie. Navyše, jednotlivé kapitoly sú obohatené ilustráciami zo života Sofie a scén z aktuálneho diania.
Ako kolibrík? Názov knihy mi ani po prečítaní a jej pochopení nepripadá výrečný, ale to je len môj názor. Ďalším veľkým otáznikom je pre mňa dejová línia knihy. Najskôr si prečítame o Sofii, ktorá navštívila psychologičku – asi z dôvodu rozvodu jej rodičov, a potom sa istým spôsobom odtrhneme z reality a šup, dej je zrazu situovaný do fantázie mladej nepochopenej dievčiny. Tento rozporuplný skok v podobe psychedelického výletu niekam na pomedzie reality a ilúzie, respektíve minulosti, vyvolával vo mne zmiešané pocity a od toho momentu sa mi kniha mierne znepáčila, pretože som sa snažila pochopiť, čo tým vlastne autorka myslela a na nič rozumné alebo zmysluplné som, žiaľ, neprišla.
Nevyspelosť hlavnej hrdinky prispela k nadobúdaniu negatívnych, zmiešaných pocitoch. Aj keď viem, že mnohým čitateľkám bude Sofia sympatická, mne jej správanie pripadalo viac detinské ako dospelé. Chápem, že šestnásťročnými dievčatami zmietajú hormóny a puberta, no jej chovanie v určitých situáciách mi prišlo miestami smiešne, miestami na zamyslenie. Jej vzťah k rodičom a predovšetkým k matke sa mi vôbec nepozdával.
Čo však musím pochváliť v tejto záplave samej kritiky, je autorkine vykreslenie situácie, v ktorej Sofia ostala sama s priateľom. Dokonca nechýba zobrazenie konkrétneho diania medzi nimi . Priznanie, že sa ešte Sofia necíti na objavovanie svojej sexuality, snáď dodá pocit aj iným násťročným čitateľkám, že na všetko je času dosť a netreba sa do ničoho nútiť, aj keď rovesníčky majú skúseností na rozdávanie.
Napriek tomu, že kniha pôsobí infantilným dojmom, je skôr pre vekovú kategóriu v rozmedzí 14 až 16 rokov. Svojím nenáročným a priamym štýlom osloví nejednu mladú čitateľku, ktorá si chce vyplniť čas čítaním o problémoch s chalanmi, priateľstve a láske na pozadí slovenského prostredia. Trošku mi prekážal nízky počet strán (kniha má 144 strán). Vzhľadom na obsiahlosť života mladej Sofie je v každej kapitole Ako kolibríka všetko dosť priamočiaré a veľmi stručne vysvetlené.
Záver knihy necháva pubertálnym čitateľkám otvorený koniec. Rada by som poznala odpovede na niektoré otázky, ktoré sa mi tisli do mysle po prečítaní, no mám pocit, že aj autorka to už celé nechcela viac naťahovať a urobila to najjednoduchšie ako mohla.
Zaujalo ma však, že táto kniha vznikla počas autorkinho pobytu poskytnutého Medzinárodným vyšehradským fondom, o ktorom som počula prvýkrát. Je úžasné, že aj pre našich umelcov existuje istá forma podpory zo strany štátu.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Ako kolibrík Barbora Škovierová
- Žáner: YOLi, young adult, new adult
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2017/12
- Počet strán: 144
- ISBN: 978-80-551-5701-6
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!