David Nicholls- My
Životná dovolenka
Uprostred noci zobudí manželka svojho manžela so slovami, že chce od neho odísť. Nie hneď, až po veľkej okružnej ceste Európou, na ktorej budú sprevádzať svojho syna po všetkých významných múzeách a umeleckých galériách. Douglas tomu nechce uveriť a zaumieni si, že počas tejto poslednej spoločnej výpravy zachráni svoje manželstvo a vylepší vzťahy so synom.
Kniha My od britského autora Davida Nichollsa je o živote anglickej rodiny. Douglas je vedec, jeho manželka Connie je umelkyňa a ich jediný syn Albie sa chystá na vysokú školu študovať fotografovanie. Nad trochu netypickou rodinou visí hrozba rozvodu, čo sa hlave petersenovskej rodiny nepáči a chce spraviť všetko pre záchranu naštrbených vzťahov.
Téma rozvodu nie je až takým častým javom z pera mužského autora, no musím uznať, že David Nicholls sa do tejto životnej situácie z pohľadu mužského hrdinu vžil bravúrne a dodal hlavnému aktérovi charizmatické čaro.
Autor začína rozprávanie o tragikomických životných udalostiach rodiny Petersenovcov veľmi vtipne. Krátke kapitoly sú podelené do väčších celkov. Striedavo rozpráva Douglas o prítomnosti a minulosti, takže čitateľ má možnosť nazerať na vzťah manželov od samého začiatku. Rozprávanie hlavného hrdinu je pútavé a vďaka krátkym, humorne ladeným, kapitolám sa nestihnete nudiť. Hlavný hrdina je muž priemerného vzhľadu v strednom veku s ničím nevyčnievajúcou pokojnou povahou, praktickým zamestnaním a praktickými záľubami. Práve preto dokáže v čitateľovi rýchlo vzbudiť sympatie. Po nočnom oznámení sa Douglas upne na jedinú myšlienku – zachrániť svoju rodinu.
Kniha prechádza všetkými fázami a emóciami. Prvou je fáza optimizmu, kedy Douglas verí, že všetko dopadne tak, ako má:
„...vtedy som k nemu pocítil úžasnú lásku, vlastne k nim obom, k nám všetkým Petersenovcom, čosi ako pulz lásky, presvedčenie, že naše manželstvo, naša rodina nie sú také zlé, ba sú lepšie než mnohé iné rodiny a že prežijeme.“ (str. 103)
Druhou fázou je nepopieranie „krutej“ reality a analógia k termínu manželstvo:
„Teraz vám už môžem povedať, že manželstvo nie je náhorná plošina, ani náhodou. Sú v ňom rokliny a vysoké rozoklané štíty, skryté skalné pukliny, a keď ich zdoláte, ocitnete sa v tme. Ale sú tam aj fádne, vyprahnuté úseky, ktoré akoby nemali konca, a väčšinu cesty prejdete v ťaživom tichu, niekedy jeden druhého vôbec nevidíte, niekedy ich odveje veľmi ďaleko od vás, mimo vášho dohľadu, a tá cesta je veru tvrdá. Veľmi, veľmi, veľmi, veľmi tvrdá.“ (str. 245)
Treťou fázou je samotná akceptácia udalostí a zmierenie sa s novou životnou situáciou:
„Ako som tam stál pod schodmi a díval som sa za ním, prebleslo mi hlavou, nie prvý ani posledný raz, aké je to hrozné, ak človek podáva niekomu ruku a zistí, že drží len prázdny vzduch.“ (str. 371)
Čitateľ spolu s Douglasom prežíva jeho opakované pokusy a zlyhania pri zbližovaní sa so svojím synom. Popri humornej stránke príbehu sa vinie aj tá dojímavejšia časť, kedy Douglas rozpráva o nadšení z nového prírastku do rodiny, ale aj o strate a prekonávaní smútku. Príbeh má svoje posolstvo v tom, že život nie vždy dopadne podľa našich predstáv, môže to byť len a len lepšie, alebo horšie, a záleží len na nás samých, ako sa k tomu všetkému – dobrému aj zlému – postavíme.
Celkovo sa mi príbeh o obyčajnej rodinke Petersenovcov páčil, autor postavil hlavného hrdinu pred
náročnú životnú situáciu, ktorú zvládol s humorom, bolesťou a ľútosťou, ale nakoniec sa hrdinsky postavil na nohy. Obmenou prostredia vznikali v príbehu aj iné zaujímavé situácie, napríklad vždy pedantný otec zabudne svoje veci v úschovni batožiny, prespí v cele na policajnej stanici, naháňa potulnú harmonikárku, prejde celé Benátky v najnepohodlnejších topánkach, a to všetko len pre záchranu rodiny.
Za pozitívne stránky knihy môžem označiť aj spomínané zaujímavosti o umeleckých dielach, európskych miestach, až na jednu-dve tlačové chyby. Najväčším plusom tohto príbehu je svieži mužský pohľad na vzťahy, rodičovstvo a život. Hlavný hrdina nepreháňa ani neprikrášľuje situácie, ľudí či prostredie, takže ako čitateľ máte možnosť vytvoriť si na všetko aj objektívny názor.
Na príbehu som nenašla žiadne negatíva, preto túto knihu odporúčam (aj z dôvodu rozprávania hlavného hrdinu o všetkých úskaliach manželstva, o kríze stredného veku a rodičovských patáliách) každému čitateľovi, ktorý má rád príbehy zo života, ktoré sa môžu/nemusia prihodiť hocikomu z nás.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
My David Nicholls
- Žáner: Svetová súčasná, Spoločenské romány
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2015/06
- Počet strán: 432
- ISBN: 978-80-551-4287-6
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!