Liane Moriartyová – Manželovo tajomstvo
Niekedy je lepšie nevedieť, alebo niekedy je lepšie nečítať!
O knihe počujete zo všetkých strán, z internetu, z televízie, z kníhkupectiev. Každý ju musí mať, lebo kniha je skutočne dobrá a oplatí sa ju prečítať. Alebo sme len zase padli za obeť ďalšej prehnanej reklame, ktorá svojím opisom ďaleko predčila kvality knihy.
Obálka knihy je pekná, popis knihy celkom zaujímavý, cena trošku privysoká, no sľubujú dobrý zážitok, tak predsa kúpim. Čítam, čítam a neveriacky krútim hlavou. Tak toto nie!
Pekne poporiadku. Kniha Manželovo tajomstvo začína príbehom Cecilie a Johna-Paula.... A tu sa hneď zastavíme. Máme radi netypické mená, ktoré čo-to napovedajú o svojich hrdinoch. No Cecilia a John-Paul Fitzpatrickovci ako mená dvoch hlavných protagonistov príbehu nám prídu úplne smiešne a nevhodné.
Príbeh knihy sa v skratke ani nedá prerozprávať, pretože ju tvorí niekoľko dejových línií s niekoľkými rozprávačmi, ktorí rozprávajú aj retrospektívne. Áno, približne do polovice knihy nebudete vedieť, kto je kto, či o čom rozpráva. Dej sa odohráva v Austrálii ̶ v Sydney a Melbourne, už len zachytiť, v ktorých z tých dvoch miest sa práve nachádzate.
V skrátenej verzii sa ale autorka snažila opísať život úplne obyčajných rodín. Ich trápenia, radosti, problémy. Jednou z hlavných hrdinov je Cecilia, matka troch dcér, ktorá sa živí predajom Tupperware. Je to priam ideálna matka, ktorá má celý život usporiadaný (až trochu naivne), a ktorá je všade načas. Dcéry vychystá do školy, dom má uprataný a ešte aj stihne ísť na Zumbu a predávať tovar. Zvratom v deji je nájdenie listu, ktorý napísal jej manžel John-Paul. Tento list Cecilia náhodne nájde na povale medzi účtovnými papiermi, keď hľadá niečo úplne iné. No na liste je napísané – Mojej manželke až po mojej smrti. Drahá Cecilia namiesto toho, aby list okamžite otvorila, svojmu drahému manželíčkovi zavolá a oznámi mu, že daný list našla?! Aj vám to príde trochu nelogické? Cecilin manžel sa totiž nachádza na služobnej ceste. Niečo jej zahabká o tom, že ho napísal, keď sa im narodila ich prvá dcéra z rozcítenia. No uverili by ste tomu? A pritom Cecilia vie o jeho neúspešnom pokuse o samovraždu v mladosti.
Takže Cecilia do polovice knihy rozmýšľa o tom či list otvoriť alebo neotvoriť. Celé zle. Do toho sa vám pletú ďalšie postavy, ďalšie dejové línie a ďalšie časové línie (z Autrálie sa presúvame do Nemecka v období Berlínskeho múra), ktoré sa síce na konci celkom pekne spoja, no čitateľa táto zmätenosť odrádza od čítania.
Keď sa Ceciliin manžel vráti zo služobnej cesty o pár dní skôr, Cecilia vie, že niečo nie je v poriadku. Utvrdí sa v tom, keď jej manžel ide v noci hľadať list na povalu ̶ na miesto, kde sa bojí vkročiť kvôli strachu z výšok. Cecilia konečne list otvorí a dozvedá sa manželovo strašné tajomstvo.
Ak by si chcel niekto túto knihu prečítať, nebudeme prezrádzať, čo daný list obsahoval. Povieme vám len toľko, že to nie je až také prekvapujúce, a že čitateľ to už dobrých pár strán dopredu tuší. Cecilia má potom dilemu či zvoliť dobro rodiny alebo dobro spoločnosti. Je to veľmi ťažké rozhodovanie podobné dileme v Zločine a treste (Dostojevskij, F. M.) ‒ či uľaviť svojmu svedomiu alebo sa trápiť a držať v sebe tajomstvo navždy.
Aby sme to zhrnuli ̶ prvá polovica knihy rozoberá, či Cecilia list otvorí alebo neotvorí. Druhá polovica to, či Cecilia spolu s manželom zvolí dobro rodiny alebo spoločnosti. Ďalej autorka rozvíja príbeh rozvráteného manželstva ‒ či sa oplatí zaň bojovať, či podľahnúť láske z mladosti; príbeh matky, ktorej zavraždili dcéru a jej vražda zostala nevyriešená.
Knihe dávame 30%, lebo určite nie je hodná reklamy a rozruchu, ktoré spôsobila. Je to príbeh o obyčajných rodinných problémoch, ktorý sa síce hrá na trochu detektívny či akčný, no neúspešne.
Informácie o knihe
Jazyk: SK
Vydavateľ: IKAR
Rok vydania: 2014
Počet strán: 384
Naše hodnotenie
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!