David Ebershoff – Dánske dievča
Bezpečne na tému trans
Einar Wegener, hrdina uchvacujúceho debutu Davida Ebershoffa Dánske dievča, je síce malým, no uznávaným dánskym maliarom krajiniek, citlivým človekom a milujúcim manželom.
A zároveň je aj extravagantnou a očarujúcou ženou menom Lili.
Na prvých stranách knihy (ktorú, ako sa dozvedáme, inšpiroval skutočný príbeh), sme svedkami zásadného zlomu.
Píše sa rok 1925. Vo svojom byte v Kodani požiada Greta, americká maliarka portrétov, svojho manžela Einara, známeho maliara krajiniek, aby si kvôli jej obrazu obliekol pančuchy a vysoké topánky. Pôvodná modelka totiž nemohla prísť, maľba stála a Greta obraz potrebovala dokončiť.
Einar súhlasil. A práve toto zdanlivo nepodstatné áno sa stalo spúšťačom všetkého. Odrazu akoby sa zamiloval do pocitu, ktorý v ňom ženské šaty vyvolávali. Jeho vnútro naplnilo zvláštne chvenie. Cítil sa akoby vstúpil do príjemného letného mora. Pravdou však bolo, že Einar čoskoro zistil, že nevstúpil len do mora, ale že je pred ním celý neprebádaný oceán. A ten bol v jeho prípade plný neúnavných pochybností, zmätku, túžby, ...
Napriek tomu, že sa príbeh striedavo odohráva v Kodani, Drážďanoch a Paríži, skutočným bojiskom je Einarova a Gretina myseľ a ich vnútorný svet.
Kým je Einar vo chvíli, keď si oblieka ženské šaty a (s námahou) si uvedomuje, že chtiac-nechtiac vstupuje na temnú pôdu fatamorgán? Kým je v skutočnosti – v najhlbšej hĺbke svojej existencie? Kým je jeho krásna manželka – tak silná, schopná a odvážna, že by jej mohol závidieť aj nejeden muž? Kým je, keď sa ho jemným, láskavým hlasom pýta, či by ho mohla volať Lili?
Autor nám ukazuje šesťročnú životnú púť manželov, ktorá viedla až k Einarovej chirurgickej a psychologickej premene na Lili. Na tejto ceste stavia do kontrastu vnútornú potrebu jednotlivca a jeho túžbu, oddanú lásku k niekomu a zameranosť na seba.
Najmä v tých momentoch, kedy Einar zjavne stojí na hranici medzi oboma svojimi ja a je drancovaný túžbou byť ženou a nepochopením svojho mužského altra, je kniha Dánske dievča jedinečnou sondou do tajomného a skrytého sveta ľudskej sexuality. V Paríži Einar pravidelne navštevuje vyhlásené bary a s neuveriteľným záujmom a až vedeckou zvedavosťou sleduje nahé ženy a ich telesnú stavbu.
V jednom z týchto barov sú dve okná. Vediac, čo sa za jedným z nich skrýva, necháva Einar jedno dôkladne zatvorené. Jedného dňa však už viac nedokáže odolávať a vytiahne roletu. Za oknom uvidí užívajúceho si nahého mladého muža.
Einar si vyzlečie nohavice, zhodí ich na zelené kreslo. Jednou časťou svojho bytia to bol stále on. No tou druhou sa v ňom ozývala Lili.
Bol mužom v Liliných nohavičkách a korzete, ktorý sa mu jemne kolísal na pleciach. V tmavom skle zazrel svoj odraz. Necítil sa zmätene. Ani výstredne. Cítil sa byť pekný. Pekná.
V tom momente sa čitateľ ocitne v hlave muža, ktorý sa mení a úprimne prežíva svoje pocity.
Je to moment precitnutia. Uvedomenia si. Prijatia.
Pri postave Grety už autor v rámci jej vnútorného sveta a charakterového prerodu nie je taký veľkorysý. V štýle, akým Gretu opisuje, je určitá jemnosť a dokonca romantika. V niektorých momentoch má čitateľ dokonca pocit, že má k jej životu neobmedzený prístup – odrazu sa pred ním vynorí celá genéza jej ťažkých začiatkov maliarky a dcéry bohatých rodičov v Pasadene, strata prvého manžela a dieťaťa, návrat do Dánska a zamilovanosť do zvláštneho Einara.
Väčšina z týchto životných epizód je veľmi zaujímavá a niektoré sa čitateľa hlboko dotýkajú. No napriek tomu, len málokedy čitateľ cíti Gretine pocity spôsobom, akým cíti Einarove či Liline.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Dánske dievča David Ebershoff
- Žáner: Spoločenské romány, Historické romány
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2017/02
- Počet strán: 368
- ISBN: 978-80-551-5262-2
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!