Počúvajte svoje brucho
Vedeli ste, že ľudské telo tvorí asi 10 miliárd ľudských buniek? A v ňom i na ňom existuje asi 100 miliárd mikrobiálnych buniek? Tento svet mikróbov je pritom neskutočne zaujímavý, ako dokazuje nová kniha Počúvaj svoje brucho. Je to ďalšia zo série TED kníh: malé knihy, veľké myšlienky. Prináša množstvo zaujímavých faktov, o ktorých ste netušili, hoci vás ovplyvňujú každý deň.
Alergie, astma, obezita, akné – toto je len zopár neduhov, ktoré môžu vzniknúť (a byť vyliečené) organizmami žijúcimi v našom vnútri. Mikróbmi. Kľúčom je pochopiť, ako táto prelomová veda ovplyvňuje naše zdravie a nálady.
Kde všade žijú mikróby? Ako a čo vďaka nim získavame?
Ako to vyzerá na našej pokožke, v nose, ústach, či v žalúdku?
Čo spôsobujú v našom tele antibiotiká?
Známy helicobacter
Helicobacter pilori alebo tiež H. pylori žije s nami už veľmi dlho. Zohráva dôležitú úlohu pri vredoch, a síce pri žalúdočných vredoch alebo vredoch v tenkom čreve, kde sa opotrebovala ochranná sliznica vnútornej epitelovej výstelky a žalúdočná kyselina rozožiera telesné tkanivo.
Symptómy tohto ochorenia začínajú zlým dýchaním, pálčivou bolesťou žalúdka a stupňujú sa nevoľnosťami, nutkaním na zvracanie a obojstranným krvácaním.
Lekári po celé roky pripisovali výskyt vredov stresu a strave, odporúčali pacientom oddych, vylúčenie korenistých jedál, alkoholu a kávy. Odporúčali mlieko a antacid (prostriedok na zníženie kyslosti žalúdka). Pacienti pocítili čiastočnú úľavu, ale málokedy sa úplne uzdravili...
V knihe Počúvaj svoje brucho sa novátorský vedec Rob Knight spojil s oceňovaným vedeckým novinárom Brendanom Buhlerom, aby nám vysvetlili – s humorom a názornými príkladmi –, prečo sú zistenia o mikroorganizmoch v našich telách také dôležité.
Zdravie, nálady, spánkový režim, stravovacie návyky – dokonca aj to, s akou pravdepodobnosťou nás budú hrýzť komáre. To všetko môžu odhaliť maličké tvory žijúce v našich útrobách.
Autori tejto knihy ponúkajú jedinečný a prekvapivý pohľad do vnútra ľudského organizmu, vďaka ktorému môže každý lepšie pochopiť ako si zlepšiť zdravotný stav.
Mikróby, ktoré žijú na našej pokožke, nám podobne ako všetky naše ostatné mikróby nevyhnutne neprinášajú osoh. Ako neškodní obyvatelia nám však v skutočnosti veľmi pomáhajú: jednoducho už tým, že sa na nás usídlili, znemožňujú iným, horším mikróbom, aby nás infikovali.
Zistite si viac o novinke Počúvaj svoje brucho.
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!