Mandalive – vyfarbi svoje neviditeľné ja v mobile
Slovenskí odborníci na osobnostný rozvoj vytvorili unikátnu aplikáciu
Mandaly sú známe svojimi terapeutickými účinkami, ktoré dokážu človeka stimulovať a motivovať. Vďaka unikátnej aplikácii Mandalive si ich odteraz budete môcť vyfarbovať už aj v mobile. Mandalive vyvinula trojica slovenských odborníkov na sebarozvoj, ale dostupná je pre používateľov na celom svete.
Mobilná aplikácia Mandalive je prvá appka na svete pre milovníkov mandál. Jedinečná je však aj tým, že vznikla práve na Slovensku. Vytvorila ju trojica Slovákov, ktorá sa už dlhé roky venuje osobnostnému rozvoju pomocou mandál - odborníčka na osobnostný rozvoj cez prácu s nevedomím PhDr. Ľubica Hamarová, grafický dizajnér a expert na tvorbu mandál akad.mal. Pavol Rozložník ArtD. a Dana Hamarová, koučka so zameraním na nevedomú myseľ.
Úlohou Mandalive je aktivovať váš potenciál. Okrem relaxu a upokojenia navyše prináša jednoduchú a zábavnú formu sebarozvoja, kedy si prostredníctvom vyfarbovania špeciálnych mandál emócií a vlastností v digitálnej či papierovej podobe môžete upevniť duševné zdravie, vycibriť emocionálnu inteligenciu, zlepšiť koncentráciu, vzťahy, ale aj schopnosť rozumieť samému sebe. Aplikáciu pokrstila známa tenistka Janette Husárová, ktorá sa osobnostnému rozvoju venuje od svojich 19tich rokov. „S mandalami v Mandalive som sa prvýkrat stretla v roku 2009. Odvtedy sa stali neoddeliteľnou súčasťou mojej tenisovej prípravy a sprevádzali ma na tenisových turnajoch po celom svete. Určite som ich za tú dobu vyfarbila viac ako tisíc,“ priznáva Janette Husárová.
Appka Mandalive v sebe kombinuje v jednom unikátnom nástroji benefity arterapie, práce s mandalami a práce s tieňmi, ako sa v psychológii označujú vlastnosti a emócie – pozitívne aj negatívne – potlačené v nevedomí. „Pozitívne tiene sú vlastnosti, ktoré vnímame pozitívne, ale myslíme si, že nám chýbajú. Negatívne tiene sú zase vlastnosti, ktoré nechceme mať. Ak sa ich však snažíme dlhodobo eliminovať, dostanú sa do nevedomia a nemáme k dispozícii ich mentálnu energiu. Okrem toho sa časom začnú do nášho života vracať deštruktívnym spôsobom. Ak sa ich však naučíme proaktívne „presúvať“ z nevedomia do vedomia, nebudú predstavovať „hrozbu“ a budeme mať dostatok mentálnej energie žiť naozaj harmonický a naplnený život. Vyfarbovanie špeciálnych mandál v Mandalive je jedným zo spôsobov, ako to môžeme dosiahnuť,“ vysvetľuje autorka konceptu PhDr. Ľubica Hamarová, expertka na osobnostný rozvoj a priekopníčka v aplikovaní teórie C. G. Junga aj mimo rámca psychoterapie.
Špeciálne mandaly vlastností, emócií a stavov určené na sebaspoznávanie vytvorili autori appky už pred vyše desiatimi rokmi a odvtedy ich úspešne využívajú v rámci koučingov a rozvojových programov. Práve tieto mandaly sa stali základom appky Mandalive. „Pozitívna spätná odozva od klientov nám vnukla myšlienku predstaviť mandaly, ktoré sa doteraz vyfarbovali len na papieri, aj v podobe digitálneho vyfarbovania kedykoľvek a kdekoľvek počas dňa. Pri tvorbe appky sme sa spojili s firmou Turn s.r.o., za ktorou stoja jedni z najskúsenejších slovenských developerov mobilných aplikácií. Mandaly, ktoré pomáhajú žiť harmonický a naplnený život, tak majú užívatelia neustále po ruke – vo svojom mobilnom telefóne,“ povedala Dana Hamarová, ďalšia z trojice autorov aplikácie, ktorá sa ako koučka zameriava na nevedomú myseľ a využitie potenciálu pozitívnych aj negatívnych vlastností.
Všetky mandaly v aplikácii navrhol grafický dizajnér akad. mal. Pavol Rozložník. „Vyfarbovaním mandál, ktoré predstavujú naše vlastnosti a emócie, dokážeme nazrieť do nášho vnútra. Môžeme sa konfrontovať s našou nezodpovednosťou, chudobou, smútkom, neúspechom, samotou alebo hrdosťou či sebavedomím. Spoznáme ich tvar a tvár. „Vyfarbia“ sa v plnej kráse v mandale a nie v našom živote v podobe negatívnych skúseností, situácií alebo sabotérskeho správania,“ hovorí Pavol Rozložník.
Autori aplikácie mysleli aj na tých, ktorí nemajú iPhone alebo iPad a v spolupráci s vydavateľstvom Slovart vydali knihu Mandaly pre lepší život, v ktorej okrem samotných mandál nájdu záujemcovia aj základy teórie práce s tieňmi a využitia mandál pre osobnostný rozvoj.
Ako pracovať s appkou Mandalive?
1. Výber mandaly na vyfarbovanie
Na úvodnej obrazovke sa buď necháme prekvapiť, aká mandala sa nám náhodne zobrazí, alebo si emóciu, vlastnosť či stav, ktorý chceme vyfarbovať, môžeme sami vybrať zo zoznamu.
2. Prečítanie si zámeru
Na posilnenie účinku mandaly a celej aktivity vyfarbovania si pred začiatkom prečítame zámer, ktorý sa nám pred samotnou mandalou zobrazí.
3. Vyfarbovanie
Mandalu môžeme vyfarbovať priamo v appke alebo si ju vytlačiť na papier a vyfarbovať farbičkami či fixkami.
Keď mandalu vyfarbujeme priamo v appke, môžeme ťuknúť prstom na akýkoľvek tvar a zapne sa nám vyfarbovanie iba v rámci toho tvaru. Vypnúť ho môžeme na ikone v ľavom dolnom rohu. V pravom dolnom rohu si môžeme nastaviť veľkosť, ostrosť a sýtosť štetca.
Pri vyfarbovaní rešpektujeme tvary v mandale. Menšie políčka môžeme spájať do väčších celkov v rámci zadefinovaných tvarov, nevytvárame však úplne nové tvary a nevychádzame za hlavné línie. Mali by sme vyfarbiť všetky plochy mandaly. Najlepšie je nenechať ani jedno nevyfarbené políčko, aby sme čo najviac využili silu pôsobenia tvarov a farieb. Keď cítime, že chceme nejaké plochy nechať biele, môžeme tak urobiť. Bielych plôch by však určite malo byť menej ako vyfarbených.
Vyfarbenú mandalu si môžeme na nejaký čas odložiť, prípadne vystaviť. Po čase ju môžeme roztrhať alebo spáliť. Ak mandalu vyfarbujeme v rámci appky, môžeme si ju uložiť do knižnice a po nejakom čase vymazať. Pozitívne mandaly môžu slúžiť aj ako talizmany a nástroje feng šuej a môžu byť vystavené dlhodobo.
Pri práci s mandalou sa dotýkame obsahov nášho vnútra, ktoré boli dovtedy skryté. Môžeme pri nej preto prežívať rôzne emočné stavy ako odpor, hnev, strach, stres, prípadne iné nepríjemné pocity. Ideálne je, ak týmto emóciám dáme voľný priebeh a necháme ich z nevedomia bezpečne vyjsť počas vyfarbovania. Bezpečným uvoľnením týchto emócií počas vyfarbovania predídeme tomu, aby ich nevedomie nemuselo uvoľňovať v našom živote kompenzačným a deštruktívnym spôsobom. Napríklad prostredníctvom vyfarbovania vyjadríme svoj hnev alebo frustráciu a vďaka tomu neskôr nečakane nenakričíme na svoje deti alebo nebudeme smutní a dotknutí, keď nám šéf dá spätnú väzbu. Budeme tak uvoľnenejší, vyrovnanejší a náš život bude harmonický a naplnený.
O autoroch:
PhDr. Ľubica Hamarová
Expertka na osobnostný rozvoj cez prácu s nevedomím a tieňmi, trénerka a senior koučka, ktorá sa viac ako tridsať rokov venuje zenovej meditácii. Autorka koučingového prístupu a programov, ktoré využívajú prácu s nevedomím na dosiahnutie viditeľných a dlhodobých výsledkov.
Vyštudovala Filozofickú fakultu Univerzity Komenského, odbor klinická psychológia. Vyše 20 rokov pôsobila ako pedagogička a vedeckovýskumná pracovníčka na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského a v Ústave vied o športe. Vytvárala mentálne tréningy pre vrcholových športovcov a venovala sa najmä vplyvu meditácií a relaxačných techník na výkon športovcov a vplyvu zenových meditácií na osobnosť človeka.
V roku 1997 získala v Českom inštitúte PCA C. Rogersa diplom psychoterapeutky a desať rokov vykonávala psychoterapeutickú prax. Od roku 1992, ako jedna z prvých na Slovensku, vytvára a vedie tréningy v osobnostnom rozvoji a emocionálnej inteligencii. V roku 2005 sa rozhodla svoje pôsobenie rozšíriť a spojila sa so svojím priateľom Paľom a dcérou Danou. Vznikla tak Komunikácia, ktorá sa venuje osobnostnému rozvoju cez prácu s nevedomím a spája poznatky teórie C. G. Junga, neurovedy, zenu či I-ťingu moderným a praktickým spôsobom.
akad. mal. Pavol Rozložník, ArtD.
Grafický dizajnér, lektor, expert na tvorbu mandál, korporátnu identitu a feng šuej. Hosťujúci profesor na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Je držiteľom medzinárodnej ceny A design Award 2013 za vzdelávací a tréningový nástroj
corporate mandala. Za svoju tvorbu získal ocenenie nositeľ Identifikačného kódu Slovenska.
Absolvent grafického dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení
v Bratislave. V roku 1989 spoluzaložil najstaršie grafické štúdio na Slovensku IQ Design Studio. Počas svojej kariéry sa venoval najmä tvorbe značiek a korporátnej
identity, tvorbe kníh, plagátov, novín, časopisov a tiež kresbe a maľbe. Spoluvytvoril známu reklamnú kampaň „IQ plus srdce je Škoda“, značky a manuály pre kúpele Turčianske Teplice, Slovak Telekom, Bratislavu-Staré mesto, Slovenské národné divadlo a mnoho ďalších. Už od vysokej školy ho fascinovala tvorba mandál, ktorým sa venuje dodnes. Viac ako tridsaťpäť rokov sa zaoberá meditáciami a ázijskými duchovnými cvičeniami.
Dana Hamarová
Koučka a trénerka so zameraním na nevedomú myseľ na dosiahnutie viditeľných a dlhodobých výsledkov, odborníčka na prácu s I-ťingom. Je absolventkou štúdia koučingu v Coaches Training Institute a členkou International Coach Federation. Pri koučingu využíva aj arteterapeutický nástroj MARI – Mandala Assessment Research Instrument. Vyštudovala podnikový manažment na City University of Seattle a viac ako desať rokov pôsobila na manažérskych pozíciách v reklame, telekomunikáciách a logistike v spoločnostiach ako DHL a T-Mobile, kde viedla tímy rôznej veľkosti až do 100 zamestnancov. Ako brand director reklamnej agentúry Euro RSCG (dnes HAVAS) vytvorila stratégiu a koncept O2 Fér pre spoločnosť O2. Vytvorila tiež brand start-upovej značky luxusných kabeliek LeTTa.
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!