Čaro Slovenských povestí
Vedeli ste, že v Svätom Jure žil kedysi šesťhlavý drak? A možno je naozaj na cintoríne v Banskej Štiavnici tá povestná diera, čo nemá dna, alebo v Bratislave sa rytier Roland o polnoci na Silvestra tri razy pokloní. A ako to vlastne bolo s jeleňom, čo zachránil pánov z Červeného Kameňa? Ktovie. Ak vás fascinujú tajomné príbehy odohrávajúce sa za múrmi hradov a zámkov, máme pre vás super tip.
V novej knihe Slovenské povesti nájdete 45 povestí z celého Slovenska. Zámocký park, detské hry v jeho čarovných zákutiach a neskôr intenzívne osobné zážitky pri poznávaní našich hradov, kaštieľov, jaskýň, kláštorov a ďalších historických pozoruhodností inšpirovali autorku k voľnému prerozprávaniu slovenských povestí.
Hneď prvá povesť vás zavedie do Svätého Jura, kde vraj statočný junák bojoval so šesťhlavou obludou.
V dávnych dobách, keď ešte nad hlavami ľudí poletovali všakovaké obludy, neďaleko Bratislavy býval v skalných dierach v Malých Karpatoch šesťhlavý drak. Príšera ako sa patrí. Zlá, oheň chrliaca, ľuďom strach naháňajúca. Obyvatelia sa báli vyjsť z domov, nieto ešte oberať hrozno, čo vo viniciach na úpätí kopcov krásne dozrievalo. Len sem-tam sa odvážlivcovi podarilo pozbierať zopár bobúľ a už fujazdil do svojho príbytku.
Drak požadoval raz do roka priviesť dievčinu k jeho skalnej jaskyni, aby ju mohol zožrať. V ten rok padol žreb na krásnu Ľudmilku.
Ďalšia povesť rozpráva o Rolandovej studni v Bratislave, autorka vás zavedie aj na Smolenický zámok, aby ste si prečítali povesť o hrubom správcovi, o šikovnom Kyselovi a dobrom duchovi. Na Hrade Červený Kameň sa dočítate o liečivých kamienkoch a jeleňovi, čo zachránil vznešených pánov, a v Bojnickom zámku zasa bývala jazerná víla a udial sa tam zázrak na Božom súde kráľovnej Elišky.
V novinke Slovenské povesti nechýbajú ani ďalšie známe hrady a zámky ako Strečno, Spišský hrad, Hrad Krásna Hôrka, Pajštún, ale aj Čertova skala, Svätý Anton, či Dobšinské bane, ku ktorým sa viaže povesť o boháčovej ružovej záhrade a kráľovi banských škriatkov.
Do centra týchto povestí stavia autorka predovšetkým ľudské osudy, vášne, tragédie, ale aj vernú lásku, neuveriteľnú odvahu a spravodlivý trest. Ako sa v povestiach traduje, osudy mocných vládcov, rytierov, mníchov, alchymistov či chudobných poddaných sa prepletajú so zásahom nadprirodzených síl a bytostí. Rovnako duše smrteľníkov, po často nedobrovoľnom odchode z tohto sveta, blúdia miestami, kde sa odvíjal ich život, aby nám ho dodnes pripomínali v podobe prízrakov a strašidiel.
Tajuplnú a vzrušujúcu atmosféru minulých čias jedinečne vystihol ilustráciami pripomínajúcimi dobové perokresby akademický maliar Svetozár Košický.
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!