Dmitry Glukhovsky: Poviedky o Rusku
Vo svete sa preslávil sci-fi trilógiou Metro. No rád sa vyjadruje aj k spoločenským, či politickým témam, ale z iného pohľadu. Z nadhľadu, ironicky, sarkasticky a zábavne. Veľmi trefne a pútavo. Presne také sú Poviedky o Rusku od Dmitry Glukhovského.
Čo je súčasné Rusko?
Kto mu vládne?
Akí sú jeho obyvatelia?
Na tieto, ale aj iné otázky sa autor slávnej série o moskovskom metre Dmitry Glukhovsky usiluje odpovedať čitateľovi, a to v prekvapujúcej polohe. Veľké plochy postoapokalyptických románov zamenil za intímny priestor série poviedok, v ktorých kriticky zachytáva situáciu v dnešnom Rusku.
V centre jeho pozornosti sú médiá, naivní obyvatelia, no ústredným motívom vinúcim sa celým dielom je skúmanie mocných a ich vplyv na najrôznejšie oblasti života.
Hlavné správy. Niečo za niečo. Na dne... Z iného sveta. Každému, čo mu patrí.
To je len pár názvom poviedok, ktoré triafajú veľmi presne, zaujmú, pobavia a donútia zamyslieť sa.
Hoci sa Glukhovsky na chvíľu presunul zo sveta sci-fi do súčasnosti, svoju fantáziu nezaprel. V duchu hesla Rusko sa rozumom pochopiť nedá parodicky vysvetľuje niektoré javy vo svojej domovine prostredníctvom príchodu mimozemšťanov či spoluprácou s vládcami pekla. Fantastické prvky však Gluchovskému slúžia len ako zväčšovacie sklo ruských paradoxov.
Zhora zo sedemdesiateho ôsmeho poschodia na nich hľadel pestovaný starý muž v nepredstaviteľne drahom tmavom obleku, v košeli z najjemnejšieho materiálu s vlastnými iniciálami a manžetovými gombíkmi z osemnásťkarátového zlata a bordového emailu s hodnoverným vyobrazením generálskych hviezd.
„Vedenie znepokojujú opakované nehody, ktoré sa dejú na území vo vašej správe,“ zádumčivo utrúsil pomedzi to, ako si vychutnával whisky Glen Garioch ročník päťdesiatosem.
„Občasné zlyhanie,“ rozhodil rukami Krotov.
„Tak to bude za bežnú taxu,“ mykol plecami človek s generálskymi manžetovými gombíkmi. „Každý nenapísaný článok v novinách o smrti na vašej stavbe stojí stodeväťdesiattisíc, každý, ktorý je publikovaný – plus tri percentá k mesačným platbám. V stávke je aj naša povesť.“
„Toto nikdy nepochopím,“ zapojil sa do rozhovoru pupkatý ružovokrký okuliarnik pridusený anglickou kravatou. „Prečo s takýmto rozpočtom využívate na stavbe Kirgizov? Dočerta, ako sa nebáť žiť a pracovať v najvyššej budove Eurázie, keď ju postavili ľudia žijúci celý život v jurte? Vari si nemôžete dovoliť poctivých nemeckých robotníkov?“
„Môžeme, akože by nie? Už sme nad tým aj rozmýšľali. Ale toľko piva do seba lejú, že pečeň majú ako z kameňa,“ otvorene vysvetlil Krotov. „A, mimochodom, nie sú to Kirgizi, ale Tadžici. Oni nepijú.“
Dmitry Glukhovsky, autor novinky Poviedky o Rusku, je ruský spisovateľ, rozhlasový a televízny moderátor, novinár a bývalý vojnový korešpondent v Izraeli a Abcházsku.
V roku 2005 debutoval románom Metro 2033. V Rusku aj vo svete sa kniha stala bestsellerom, preložili ju do vyše tridsiatich jazykov a pripravuje sa aj jej filmová adaptácia. V roku 2007 román získal cenu za najlepší debut na európskom stretnutí autorov sci-fi EuroCon. Na jeho úspech nadviazali aj voľné pokračovania Metro 2034 a Metro 2035.
V roku 2007 autor vydal aj knihu Sumerki (Súmrak), ktorú sám označuje ako mystifikáciu prezlečenú za triler.
V roku 2015 vyšiel vo vydavateľstve Ikar jeho sci-fi román Budúcnosť.
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!