Mark Sullivan – Pod šarlátovou oblohou
Vojna a jej hrôzy
Predlohou knihy Pod šarlátovou oblohou, ktorá sa dostala na prvú priečku rebríčka bestsellerov Amazonu, sa stal skutočný životný príbeh zabudnutého hrdinu, vzrušujúce rozprávanie o neuveriteľnej odvahe a húževnatosti talianskeho mladíka počas jedného z najtemnejších období našej histórie. Na jej motívy bol nakrútený film v hlavnej úlohe s Tomom Hollandom.
Mark Sullivan je americký renomovaný autor osemnástich románov. The Fall Line bola jeho prvou knihou, ktorú napísal v roku 1994. Spolu s Jamesom Pattersonom napísal aj sériu Private, ktorá sa dostala na vrchol rebríčka najpredávanejších kníh v The New York Times. Za svoje literárne dielo získal aj početné množstvo ocenení.
Vyrastal v Medfielde v štáte Massachusetts. Študoval na Hamilton College. Pôsobil ako dobrovoľník v mierových zboroch v Nigere. Vyštudoval aj žurnalistiku na Medill School of Journalism na Northwestern University. Pracoval ako investigatívny novinár a je zanietený lyžiar a dobrodruh.
V poslednom období sa akosi roztrhlo vrece s príbehmi, kde hlavnú úlohu zohráva druhá svetová vojna. Aj v knihe Pod šarlátovou oblohou je to tak, no napriek tomu sa od ostatných príbehov líši.
Keďže o druhej svetovej vojne v Taliansku vieme veľmi málo a takmer celkom chýbajú knihy o Taliansku okupovanom nacistami a o ilegálnej činnosti katolíkov, ktorí vybudovali únikové cesty pre talianskych Židov, autorovi ako predloha na scény a dialógy v knihe slúžili iba Pinove spomienky. Spomienky človeka, ktorý opísal dva roky svojho života, dva posledné roky druhej svetovej vojny.
Autor Mark Sullivan k príbehu pripísal aj poznámku: „To znamená, že príbeh, čo si prečítate, nie je literatúrou faktu, ale beletristický román so životopisnými a s historickými prvkami. Jeho obsah sa veľmi blíži k tomu, čo prežil Pino Lella od júna 1943 do mája 1945.“ (s. 8)
Hlavným hrdinom príbehu je Pino Lella. Sedemnásťročný chlapec, ktorého zaujímali skôr dievčatá, hudba a jedlo ako druhá svetová vojna. Teda až do momentu, keď je Miláno, mesto v ktorom žije, niekoľkokrát bombardované a bombardovanie zasiahne aj dom Lellovcov. Pino si uvedomil, že nič už nebude také ako predtým a po bombardovaní na istý čas celkom otupel a cítil sa úboho. Bol znechutený z vojny a zo všetkého čo vojna priniesla. Odvahu mu však dodávala láska k Anne, ktorú stretol iba raz v živote.
„Ak ťa má bomba trafiť, tak pred ňou neutečieš. Je zbytočné nad tým špekulovať. Treba robiť to, čo má človek rád, a užívať si život. Nemám pravdu?“ (s. 37)
Po noci zo siedmeho na ôsmeho, kedy bolo na Miláno zhodených tisíce bômb, poslali rodičia Pina s bratom Mimmom do tábora v Casa Alpiny. „ Z miesta, kde sa nachádzali, nevideli lietadlá ani vzdialené mesto, iba záblesky vybuchujúcich bômb, žiaru plameňov na šarlátovo sfarbenom horizonte a počuli vzdialené dunivé zvuky vojny.“ (s. 47) Tam museli dodržiavať istý režim. Chodiť na túry a vzdelávať sa. Páter Re mal totiž plán, a preto posielal Pina stále na náročnejšie a náročnejšie túry, po ktorých mal Pino neraz škaredé pľuzgiere.
Rodičia svojich synov poslali od Milána čo najďalej, aby boli v bezpečí. Pino s Mimmom sa však vystavovali ešte väčšiemu nebezpečenstvu.Zachránili množstvo životov Židom, ktorí utekali pred nacistami v Taliansku. A to je len začiatok tohto príbehu. Pino zažil ešte krušnejšie chvíle a neraz mu išlo aj o život.
Na knihe ma najviac zaujal opis prostredia a opis pohybu postáv po Miláne. Podľa menovania pamiatok som si vedela predstaviť cestu, po ktorej sa postavy v meste pohybovali, a to dodalo knihe realistické prvky. Aj podľa toho sa dá zistiť, že autor čerpal zo spomienok konkrétnej osoby. Zaujímavé bolo aj priblíženie bombardovania Milána. V dnešnej dobe si také niečo nevieme ani predstaviť. Niekoľkokrát som lapala po dychu, a to najmä pri momentoch, kde postavy boli veľmi blízko smrti. Čo značí, že dej knihy je napísaný pútavo a zaujímavo. Určite knihu odporúčam, a to najmä ľuďom, ktorí radi čítajú príbehy na motívy skutočných udalostí a príbehy s vojnovou tematikou.
„Pino vedel, že Hitler nenávidí Židov. Dokonca poznal aj Talianov, ktorí ich nemali v láske a pohŕdavo sa o nich vyjadrovali. No len tak bez príčiny ich chladnokrvne zabiť? Iba preto, že vyznávajú iné náboženstvo? To je predsa viac ako barbarstvo.“ (s. 82 – 83)
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Pod šarlátovou oblohou Mark Sullivan
- Žáner: Historické romány
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2018/04
- Počet strán: 496
- ISBN: 978-80-551-5921-8
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!